Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublající hnědé Slunce

Uznání a copyright: Robert Gendler

Naše Slunce možná vypadá jako měkké a načechrané, ale není. Naše Slunce je extrémně velká koule bublajícího horkého plynu, většinou vodíku. Snímek nahoře byl pořízen ve světle emitovaném plynem vodíkem nazývaným H-alfa. Granule pokrývají povrch sluneční fotosféry jako shag koberec, přerušovaný jasnými oblastmi s tmavými slunečními skrvnami. Na levém okraji je vidět slunenční protuberance. Naše Slunce září, protože je horké a ne protože by hořelo. Oheň je prudká oxydace kyslíkem a kyslíku je na Slunci málo. Zdrojem energie našeho Slunce je nukleární fúze vodíku na helium hluboko v jeho nitru. Astronomové nadále pracují na pochopení skutečnosti, proč je měřeno jen tak málo neutrin ze slunečního nitra.

Štítky: Slunce, Hydrogen-alpha, Fotosféra


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »