Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublající hnědé Slunce

Uznání a copyright: Robert Gendler

Naše Slunce možná vypadá jako měkké a načechrané, ale není. Naše Slunce je extrémně velká koule bublajícího horkého plynu, většinou vodíku. Snímek nahoře byl pořízen ve světle emitovaném plynem vodíkem nazývaným H-alfa. Granule pokrývají povrch sluneční fotosféry jako shag koberec, přerušovaný jasnými oblastmi s tmavými slunečními skrvnami. Na levém okraji je vidět slunenční protuberance. Naše Slunce září, protože je horké a ne protože by hořelo. Oheň je prudká oxydace kyslíkem a kyslíku je na Slunci málo. Zdrojem energie našeho Slunce je nukleární fúze vodíku na helium hluboko v jeho nitru. Astronomové nadále pracují na pochopení skutečnosti, proč je měřeno jen tak málo neutrin ze slunečního nitra.

Štítky: Slunce, Hydrogen-alpha, Fotosféra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »