Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bublající hnědé Slunce

Uznání a copyright: Robert Gendler

Naše Slunce možná vypadá jako měkké a načechrané, ale není. Naše Slunce je extrémně velká koule bublajícího horkého plynu, většinou vodíku. Snímek nahoře byl pořízen ve světle emitovaném plynem vodíkem nazývaným H-alfa. Granule pokrývají povrch sluneční fotosféry jako shag koberec, přerušovaný jasnými oblastmi s tmavými slunečními skrvnami. Na levém okraji je vidět slunenční protuberance. Naše Slunce září, protože je horké a ne protože by hořelo. Oheň je prudká oxydace kyslíkem a kyslíku je na Slunci málo. Zdrojem energie našeho Slunce je nukleární fúze vodíku na helium hluboko v jeho nitru. Astronomové nadále pracují na pochopení skutečnosti, proč je měřeno jen tak málo neutrin ze slunečního nitra.

Štítky: Slunce, Hydrogen-alpha, Fotosféra


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »