Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magnetický koberec Slunce

Uznání: SOHO Consortium, ESA, NASA

Slunce má magnetický koberec. Viditelný povrch se jeví jako by byl pokrytý tisíci magnetických severních a jižních pólů spojených smyčkami siločar, které vyvstávají ven do sluneční korony. Badatelé nedávnop zveřejnili mapy velkého počtu těchto malých magnetických koncentrací s využitím údajů a snímků z vesmírné observatoře SOHO. Nahoře je počítačem generovaná sluneční krajina, která zvýraz%ňuje tyto efekty kde se bílé a černé siločáry sbíhají v oblastech silného magnetismu. Detail slunečního povrchu je na vloženém snímku. Tyto malé magnetické oblasti rostou, dělí se, posunují se a mizí v časech jen kolem 40 hodin. Jejich původ je zahalen tajemstvím a jejich dynamické chování je obtížné dát do souladu se současnými teoriemi rotací poháněného velkorozměrového slunečního magnetismu. Je za tím vším nějaký neznámý proces? Možná, ale příčina této záhady může být řešením pro jiné dlouho přetrvávající záhady proč je vnější sluneční korona více jak 100 krát teplejší než viditelný sluneční povrch! Data ze SOHO ukazují, že se uvolňuje energie jak se smyčky siločar rozpadají a interagují a zdá se že tak zahřívá koronární plasmu.

Štítky: Korona, Magnetické pole, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »