Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: není kometa

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Při hledání komet na obloze ve Francii 18-tého století astronom Charles Messier přičinlivě zaznamenal tento objekt jako číslo 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou komety. Tak co je to? Astronomové 20.století by to klasifikovali jako planetární mlhovinu ..., ale není to ani planeta i když se může jevit kulatě a planetě podobně v malém dalekohledu. Messier 27 (M27) je nyní známá jako skvělý příklad plynné emisní mlhoviny vytvořené když hvězda jako slunce spálila své nukleární palivo v jádře. Mlhovina vznikla odhozením vnějších vrstev hvězdy do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým zářením umírající hvězdy. Tato mlhovina známá též jako Činka, je nádherným symetrickým mezihvězdným plynným mračnem asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky. Úchvatný syntetický barevný snímek mlhoviny M27 vznikl při testování "Velmi velkých dalekohledů" Very Large Telescopes Evropské jižní observatoře.

Štítky: Mlhovina Činka, M27, Planetární mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »