Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: není kometa

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Při hledání komet na obloze ve Francii 18-tého století astronom Charles Messier přičinlivě zaznamenal tento objekt jako číslo 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou komety. Tak co je to? Astronomové 20.století by to klasifikovali jako planetární mlhovinu ..., ale není to ani planeta i když se může jevit kulatě a planetě podobně v malém dalekohledu. Messier 27 (M27) je nyní známá jako skvělý příklad plynné emisní mlhoviny vytvořené když hvězda jako slunce spálila své nukleární palivo v jádře. Mlhovina vznikla odhozením vnějších vrstev hvězdy do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým zářením umírající hvězdy. Tato mlhovina známá též jako Činka, je nádherným symetrickým mezihvězdným plynným mračnem asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky. Úchvatný syntetický barevný snímek mlhoviny M27 vznikl při testování "Velmi velkých dalekohledů" Very Large Telescopes Evropské jižní observatoře.

Štítky: Mlhovina Činka, M27, Planetární mlhovina


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »