Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M27: není kometa

Uznání: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO

Při hledání komet na obloze ve Francii 18-tého století astronom Charles Messier přičinlivě zaznamenal tento objekt jako číslo 27 na svém seznamu věcí, které jistě nejsou komety. Tak co je to? Astronomové 20.století by to klasifikovali jako planetární mlhovinu ..., ale není to ani planeta i když se může jevit kulatě a planetě podobně v malém dalekohledu. Messier 27 (M27) je nyní známá jako skvělý příklad plynné emisní mlhoviny vytvořené když hvězda jako slunce spálila své nukleární palivo v jádře. Mlhovina vznikla odhozením vnějších vrstev hvězdy do vesmíru a viditelnou záři generují atomy excitované intenzivním ale neviditelným ultrafialovým zářením umírající hvězdy. Tato mlhovina známá též jako Činka, je nádherným symetrickým mezihvězdným plynným mračnem asi 1200 světelných let daleko v souhvězdí Lištičky. Úchvatný syntetický barevný snímek mlhoviny M27 vznikl při testování "Velmi velkých dalekohledů" Very Large Telescopes Evropské jižní observatoře.

Štítky: Mlhovina Činka, M27, Planetární mlhovina


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails nad Šacberkem

Canon EOS 5D MIII, Sigma 150-600mm C, složeno ve Startrails 2.3

Další informace »