Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iridium 52: žádný meteor

Uznání: J. W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

Pří číhání na meteory na noční obloze nad White Mountains poblíž Bishop v Kalifornii, astrofotograf James Young místo nich zachytil tento skvělý nebeský úkaz. Snímek byl pořízen před svítáním 13. srpna a jasná čára není záblesk dráhy meteoru ale sluneční světlo odražené od družice. Družice Iridium 52 je jedna ze "souhvězdí" digitálních komunikačních satelitů Iridium na oběžné dráze kolem Země, známých předpověditelnými "záblesky" jak odráží sluneční světlo od lesklých povrchů antén. Pro pozorovatele na správném místě může špičková jasnost takového záblesku Iridia dosáhnout kolem -6 magnitudy, což ne zcela odpovídá polovině osvětleného Měsíce. Jasná hvězda o magnitudě 2.5 vlevo je Alfa Pegasi, hvězda ze souhvězdí Pegasa.

Štítky: Záblesk Iridia, Meteor


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »