Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iridium 52: žádný meteor

Uznání: J. W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

Pří číhání na meteory na noční obloze nad White Mountains poblíž Bishop v Kalifornii, astrofotograf James Young místo nich zachytil tento skvělý nebeský úkaz. Snímek byl pořízen před svítáním 13. srpna a jasná čára není záblesk dráhy meteoru ale sluneční světlo odražené od družice. Družice Iridium 52 je jedna ze "souhvězdí" digitálních komunikačních satelitů Iridium na oběžné dráze kolem Země, známých předpověditelnými "záblesky" jak odráží sluneční světlo od lesklých povrchů antén. Pro pozorovatele na správném místě může špičková jasnost takového záblesku Iridia dosáhnout kolem -6 magnitudy, což ne zcela odpovídá polovině osvětleného Měsíce. Jasná hvězda o magnitudě 2.5 vlevo je Alfa Pegasi, hvězda ze souhvězdí Pegasa.

Štítky: Záblesk Iridia, Meteor


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »