Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iridium 52: žádný meteor

Uznání: J. W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

Pří číhání na meteory na noční obloze nad White Mountains poblíž Bishop v Kalifornii, astrofotograf James Young místo nich zachytil tento skvělý nebeský úkaz. Snímek byl pořízen před svítáním 13. srpna a jasná čára není záblesk dráhy meteoru ale sluneční světlo odražené od družice. Družice Iridium 52 je jedna ze "souhvězdí" digitálních komunikačních satelitů Iridium na oběžné dráze kolem Země, známých předpověditelnými "záblesky" jak odráží sluneční světlo od lesklých povrchů antén. Pro pozorovatele na správném místě může špičková jasnost takového záblesku Iridia dosáhnout kolem -6 magnitudy, což ne zcela odpovídá polovině osvětleného Měsíce. Jasná hvězda o magnitudě 2.5 vlevo je Alfa Pegasi, hvězda ze souhvězdí Pegasa.

Štítky: Záblesk Iridia, Meteor


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »