Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Iridium 52: žádný meteor

Uznání: J. W. Young ( TMO, JPL, NASA) Used With Permission

Pří číhání na meteory na noční obloze nad White Mountains poblíž Bishop v Kalifornii, astrofotograf James Young místo nich zachytil tento skvělý nebeský úkaz. Snímek byl pořízen před svítáním 13. srpna a jasná čára není záblesk dráhy meteoru ale sluneční světlo odražené od družice. Družice Iridium 52 je jedna ze "souhvězdí" digitálních komunikačních satelitů Iridium na oběžné dráze kolem Země, známých předpověditelnými "záblesky" jak odráží sluneční světlo od lesklých povrchů antén. Pro pozorovatele na správném místě může špičková jasnost takového záblesku Iridia dosáhnout kolem -6 magnitudy, což ne zcela odpovídá polovině osvětleného Měsíce. Jasná hvězda o magnitudě 2.5 vlevo je Alfa Pegasi, hvězda ze souhvězdí Pegasa.

Štítky: Záblesk Iridia, Meteor


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »