Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledujte skvrny

Uznání: Louis Strous (LMSAL), SOHO - MDI Consortium, ESA, NASA

Slunce se otáčí kolem své osy asi jednou za 27 dní. Proč to můžeme říci? Podle sledování slunečních skvrn. Tento kompozitní snímek byl vytvořen ze snímků Slunce zaznamenávaných denně přístrojem MDI na palubě vesmírné observatoře SOHO (SOlar and Heliospheric Observatory). Ukazuje, že na viditelném povrchu Slunce byly po většinu srpna 1999 mnohokrát stejné skvrny jak je Slunce svou rotací unášelo napříč slunečním kotoučem. Teplota slunečních skvrn je kolem 5000 stupňů Celsia ale skvrny se jeví tmavé, protože jsou chladnější jak okolní oblasti slunečního povrchu. Postupné snímky skupiny slunečních skvrn ukazují, jak se tyto oblasti se silnými magnetickými poli mění den ze dne.

Štítky: Otáčení Slunce, Sluneční skvrny, Slunce


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »