Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné mosty na Slunci

Uznání: G. Scharmer, L. Rouppe van der Voort (KVA) et al., SVST

Na Slunci mohou vpodstatě během hodin vzniknout mosty o délce planet. Tyto struktury známé jako světelné mosty mohou vznikat, když zanikají velké skupiny slunečních skvrn. Nahoře je jedna z nejostřejších kdy pořízených fotografií Slunce, jež ukazuje dva takové světelné mosty, jež se objevily koncem minulého měsíce. Mosty dlouhé 5000 kilometrů spojují středně tmavé penumbrální oblasti přes temné prolákliny dvou tmavých umber slunečních skvrn. Film ukazuje, že materiál má spíše tendenci stoupat zezdola a padat než světelné mosty překřížit. Skupinu slunečních skvrn obklopují jasné bublinové granule. Působivé podrobnosti na tomto nedávno zveřejněném snímku ze Švédského slunečního vakuového dalekohledu byly umožněny novou adaptivní optikou, jež koriguje rozmazání působené zemskou atmosférou. Co se postupně stane ze světelných mostů? Postupem dnů se oblast mostu rozpíná aby zaplnila prázdno, když se sluneční skvrny rozpadají a zanikají.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Světelné mosty


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »