Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné mosty na Slunci

Uznání: G. Scharmer, L. Rouppe van der Voort (KVA) et al., SVST

Na Slunci mohou vpodstatě během hodin vzniknout mosty o délce planet. Tyto struktury známé jako světelné mosty mohou vznikat, když zanikají velké skupiny slunečních skvrn. Nahoře je jedna z nejostřejších kdy pořízených fotografií Slunce, jež ukazuje dva takové světelné mosty, jež se objevily koncem minulého měsíce. Mosty dlouhé 5000 kilometrů spojují středně tmavé penumbrální oblasti přes temné prolákliny dvou tmavých umber slunečních skvrn. Film ukazuje, že materiál má spíše tendenci stoupat zezdola a padat než světelné mosty překřížit. Skupinu slunečních skvrn obklopují jasné bublinové granule. Působivé podrobnosti na tomto nedávno zveřejněném snímku ze Švédského slunečního vakuového dalekohledu byly umožněny novou adaptivní optikou, jež koriguje rozmazání působené zemskou atmosférou. Co se postupně stane ze světelných mostů? Postupem dnů se oblast mostu rozpíná aby zaplnila prázdno, když se sluneční skvrny rozpadají a zanikají.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Světelné mosty


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »