Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné mosty na Slunci

Uznání: G. Scharmer, L. Rouppe van der Voort (KVA) et al., SVST

Na Slunci mohou vpodstatě během hodin vzniknout mosty o délce planet. Tyto struktury známé jako světelné mosty mohou vznikat, když zanikají velké skupiny slunečních skvrn. Nahoře je jedna z nejostřejších kdy pořízených fotografií Slunce, jež ukazuje dva takové světelné mosty, jež se objevily koncem minulého měsíce. Mosty dlouhé 5000 kilometrů spojují středně tmavé penumbrální oblasti přes temné prolákliny dvou tmavých umber slunečních skvrn. Film ukazuje, že materiál má spíše tendenci stoupat zezdola a padat než světelné mosty překřížit. Skupinu slunečních skvrn obklopují jasné bublinové granule. Působivé podrobnosti na tomto nedávno zveřejněném snímku ze Švédského slunečního vakuového dalekohledu byly umožněny novou adaptivní optikou, jež koriguje rozmazání působené zemskou atmosférou. Co se postupně stane ze světelných mostů? Postupem dnů se oblast mostu rozpíná aby zaplnila prázdno, když se sluneční skvrny rozpadají a zanikají.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Světelné mosty


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »