Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světelné mosty na Slunci

Uznání: G. Scharmer, L. Rouppe van der Voort (KVA) et al., SVST

Na Slunci mohou vpodstatě během hodin vzniknout mosty o délce planet. Tyto struktury známé jako světelné mosty mohou vznikat, když zanikají velké skupiny slunečních skvrn. Nahoře je jedna z nejostřejších kdy pořízených fotografií Slunce, jež ukazuje dva takové světelné mosty, jež se objevily koncem minulého měsíce. Mosty dlouhé 5000 kilometrů spojují středně tmavé penumbrální oblasti přes temné prolákliny dvou tmavých umber slunečních skvrn. Film ukazuje, že materiál má spíše tendenci stoupat zezdola a padat než světelné mosty překřížit. Skupinu slunečních skvrn obklopují jasné bublinové granule. Působivé podrobnosti na tomto nedávno zveřejněném snímku ze Švédského slunečního vakuového dalekohledu byly umožněny novou adaptivní optikou, jež koriguje rozmazání působené zemskou atmosférou. Co se postupně stane ze světelných mostů? Postupem dnů se oblast mostu rozpíná aby zaplnila prázdno, když se sluneční skvrny rozpadají a zanikají.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny, Světelné mosty


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »