Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyverani slunecni skvrny

Uznání: Peter Sütterlin, DOT Team, SIU

Povrch našeho Slunce se trvale mění. Tato filmová smyčka ukazuje v pěti sekundách, co se stalo v 20 minutách na slunečním povrchu poblíž sluneční skvrny. Vně sluneční skvrny lze vidět vařící granulaci, dostředný pohyb jasných zrn ve vnějším penumbrální oblasti vůči skvrně a víření malých magnetických elementů mezi slunečními granulemi. Samotné slunenční skvrny jsou poměrně chladné oblasti slunečního povrchu zatlačené magnetickými poli. Tmavé pásy obklopující sluneční skvrny se nazývají penumbrální vlákna a nedávné počítačové simulace ukázaly, že jejich chování také dominují magnetická pole. Sekvenci nahoře pořídil nový holanský Dutch Open Telescope v minulém září a zaměřil se na sluneční skvrnu, jež napříč měřila asi 25 000 kilometrů.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Animated gif


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »