Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyverani slunecni skvrny

Uznání: Peter Sütterlin, DOT Team, SIU

Povrch našeho Slunce se trvale mění. Tato filmová smyčka ukazuje v pěti sekundách, co se stalo v 20 minutách na slunečním povrchu poblíž sluneční skvrny. Vně sluneční skvrny lze vidět vařící granulaci, dostředný pohyb jasných zrn ve vnějším penumbrální oblasti vůči skvrně a víření malých magnetických elementů mezi slunečními granulemi. Samotné slunenční skvrny jsou poměrně chladné oblasti slunečního povrchu zatlačené magnetickými poli. Tmavé pásy obklopující sluneční skvrny se nazývají penumbrální vlákna a nedávné počítačové simulace ukázaly, že jejich chování také dominují magnetická pole. Sekvenci nahoře pořídil nový holanský Dutch Open Telescope v minulém září a zaměřil se na sluneční skvrnu, jež napříč měřila asi 25 000 kilometrů.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »