Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyverani slunecni skvrny

Uznání: Peter Sütterlin, DOT Team, SIU

Povrch našeho Slunce se trvale mění. Tato filmová smyčka ukazuje v pěti sekundách, co se stalo v 20 minutách na slunečním povrchu poblíž sluneční skvrny. Vně sluneční skvrny lze vidět vařící granulaci, dostředný pohyb jasných zrn ve vnějším penumbrální oblasti vůči skvrně a víření malých magnetických elementů mezi slunečními granulemi. Samotné slunenční skvrny jsou poměrně chladné oblasti slunečního povrchu zatlačené magnetickými poli. Tmavé pásy obklopující sluneční skvrny se nazývají penumbrální vlákna a nedávné počítačové simulace ukázaly, že jejich chování také dominují magnetická pole. Sekvenci nahoře pořídil nový holanský Dutch Open Telescope v minulém září a zaměřil se na sluneční skvrnu, jež napříč měřila asi 25 000 kilometrů.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Animated gif


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »