Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyverani slunecni skvrny

Uznání: Peter Sütterlin, DOT Team, SIU

Povrch našeho Slunce se trvale mění. Tato filmová smyčka ukazuje v pěti sekundách, co se stalo v 20 minutách na slunečním povrchu poblíž sluneční skvrny. Vně sluneční skvrny lze vidět vařící granulaci, dostředný pohyb jasných zrn ve vnějším penumbrální oblasti vůči skvrně a víření malých magnetických elementů mezi slunečními granulemi. Samotné slunenční skvrny jsou poměrně chladné oblasti slunečního povrchu zatlačené magnetickými poli. Tmavé pásy obklopující sluneční skvrny se nazývají penumbrální vlákna a nedávné počítačové simulace ukázaly, že jejich chování také dominují magnetická pole. Sekvenci nahoře pořídil nový holanský Dutch Open Telescope v minulém září a zaměřil se na sluneční skvrnu, jež napříč měřila asi 25 000 kilometrů.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrna, Animated gif


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »