Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun adaptivní optikou

Uznání: AO Staff, Keck, LLNL

Z povrchu zemského se Neptun obvykle jeví jako mlhavá skvrna. Rozostřující efekty zemské atmosféry znemožňují čistší obraz. Ovšem tyto jevy se mohou podstatně snížit ohýbáním zrcadel ve stejném okamžiku, kdy se mění atmosféra. Mnoho velkých dalekohledů světa nyní implementuje systémy adaptivní optiky (AO), "gumová zrcadla", aby dosáhly nejjemnější podrobnosti, které tyto dalekohledy dokáží rozlišit. Nedávno desetimetrový dalekohled Keck II na Havajských ostrovech předvedl on-line přednosti adaptivní optiky. Snímek Neptuna nahoře ve třech infračervených barvách předvádí průzračnost nové techniky ve srovnání se snímkem Neptuna z dalekohledu Keck II bez AO.

Štítky: Neptun, Adaptivní optika


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »