Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neptun adaptivní optikou

Uznání: AO Staff, Keck, LLNL

Z povrchu zemského se Neptun obvykle jeví jako mlhavá skvrna. Rozostřující efekty zemské atmosféry znemožňují čistší obraz. Ovšem tyto jevy se mohou podstatně snížit ohýbáním zrcadel ve stejném okamžiku, kdy se mění atmosféra. Mnoho velkých dalekohledů světa nyní implementuje systémy adaptivní optiky (AO), "gumová zrcadla", aby dosáhly nejjemnější podrobnosti, které tyto dalekohledy dokáží rozlišit. Nedávno desetimetrový dalekohled Keck II na Havajských ostrovech předvedl on-line přednosti adaptivní optiky. Snímek Neptuna nahoře ve třech infračervených barvách předvádí průzračnost nové techniky ve srovnání se snímkem Neptuna z dalekohledu Keck II bez AO.

Štítky: Neptun, Adaptivní optika


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C /2020 (Neowise)

Jasná a krásná kometa nad Českou Lípou.

Další informace »