Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá Slunce

Uznání: R. Thompson, M. Rieke and G. Schneider (Univ. Arizona), NASA

Hvězda s katalogovým označením NGC2264 IRS je normálně skrytá před zvědavým pohledem optických dalekohledů. Sídlí uprostřed blízké zakrývající oblasti vzniku hvězd z prachu a plynu populárně známé jako kuželová mlhovina. Přístroj NICMOS na dalekohledu Hubble Space Telescope zobrazil v pronikajícím infračerveném světle tuto mladou a masivní hvězdu jak je obklopena šesti "batolaty" - slunci podobnými hvězdami jež jsou všechny méně jak desetinu světelného roku od jejich "velkého bratra". Ohybové paprsky a prstence kolem "velkého bratra" jsou jen přístrojovými efekty. Astronomové věří, že rychlé větry generované masivní hvězdou stlačily okolní materiál a tak způsobily vznik menších hvězd jak z učebnice vynuceného vzniku hvězd. Zdá se, že mladá slunce leží podél jinak neviditelné linie, kde vysokorychlostní vítr koliduje se stěnou hustšího molekulárního mračna. NGC2264 IRS se také zdá být zdrojem výronu, jež vytvořil výrazný kuželovitý tvar optické mlhoviny.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Ngc2264 irs


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »