Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá Slunce

Uznání: R. Thompson, M. Rieke and G. Schneider (Univ. Arizona), NASA

Hvězda s katalogovým označením NGC2264 IRS je normálně skrytá před zvědavým pohledem optických dalekohledů. Sídlí uprostřed blízké zakrývající oblasti vzniku hvězd z prachu a plynu populárně známé jako kuželová mlhovina. Přístroj NICMOS na dalekohledu Hubble Space Telescope zobrazil v pronikajícím infračerveném světle tuto mladou a masivní hvězdu jak je obklopena šesti "batolaty" - slunci podobnými hvězdami jež jsou všechny méně jak desetinu světelného roku od jejich "velkého bratra". Ohybové paprsky a prstence kolem "velkého bratra" jsou jen přístrojovými efekty. Astronomové věří, že rychlé větry generované masivní hvězdou stlačily okolní materiál a tak způsobily vznik menších hvězd jak z učebnice vynuceného vzniku hvězd. Zdá se, že mladá slunce leží podél jinak neviditelné linie, kde vysokorychlostní vítr koliduje se stěnou hustšího molekulárního mračna. NGC2264 IRS se také zdá být zdrojem výronu, jež vytvořil výrazný kuželovitý tvar optické mlhoviny.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Ngc2264 irs


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »