Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Panně

Uznání a copyright: Digitized Sky Survey, Palomar Observatory, STScI

Na snímku je vidět několik galaxií z kupy v Panně, jež je nejbližší kupou galaxií naší Galaxie Mléčné dráhy. Kupa v Panně zabírá na obloze více jak 5 stupňů - asi desetinásobek úhlového průměru měsíčního úplňku. Obsahuje přes 100 různých typů galaxií včetně spirálních, eliptických a nepravidelných. Kupa v Panně je tak hmotná, že se k ní zřetelně vydouvá naše Galaxie. Kupa obsahuje nejen galaxie zaplněné hvězdami, ale i plynem tak horkým, že září v rentgenových paprscích. Pohyby galaxií uvnitř a vně kupy naznačují, že obsahují více tmavé hmoty, než je všechna viditelná hmota, kterou můžeme pozorovat. Jasné galaxie obsahují také jasné Messierovi objekty jako jsou M61, M87, M90 a M100.

Štítky: Kupa galaxií, Kupa v Panně


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »