Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií v Panně

Uznání a copyright: Digitized Sky Survey, Palomar Observatory, STScI

Na snímku je vidět několik galaxií z kupy v Panně, jež je nejbližší kupou galaxií naší Galaxie Mléčné dráhy. Kupa v Panně zabírá na obloze více jak 5 stupňů - asi desetinásobek úhlového průměru měsíčního úplňku. Obsahuje přes 100 různých typů galaxií včetně spirálních, eliptických a nepravidelných. Kupa v Panně je tak hmotná, že se k ní zřetelně vydouvá naše Galaxie. Kupa obsahuje nejen galaxie zaplněné hvězdami, ale i plynem tak horkým, že září v rentgenových paprscích. Pohyby galaxií uvnitř a vně kupy naznačují, že obsahují více tmavé hmoty, než je všechna viditelná hmota, kterou můžeme pozorovat. Jasné galaxie obsahují také jasné Messierovi objekty jako jsou M61, M87, M90 a M100.

Štítky: Kupa galaxií, Kupa v Panně


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »