Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obří úžlabí na planetce Eros

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Planetka 433 Eros představuje několik hádanek. Robotická sonda NASA - NEAR začala minulý týden obíhat kolem 30ti kilometrového balvanu a pravidelně k Zemi odesílá nové snímky. Jak je ve vědě zvykem, když dorazíte na místo, kde nikdo nebyl nikdy předtím, tak spatříte věci, které nejsou bezprostředně srozumitelné. Vědci například dumají nad tím co způsobilo obří úžlabinu uprostřed Erosu na snímku nahoře. Spletité vnitřní struktury zahrnují pásy orientované paralelně v délce planetky s poměrným nedostatkem kráterů. To naznačuje, že proláklina vznikla až po asteroidu samotném. Jedna otázka zodpovězená tvarem a hustotou je, že na rozdíl od planetky 253 Mathilde Eros není hromadou balvanů, ale jedním velkým balvanem. Astronomové doufají, že data pořízená v nadcházejícím roce pomohou určit podstatu a původ jasných pásů.

Štítky: Asteroid, Eros


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »