Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Největší známá hrouda

Uznání: Voyager 1, NASA

Tam, kde je ta slabá tečka ve středu se nachází největší známá hrouda. Je větší něž kterýkoliv kdy známý asteroid, měsíc či jádro komety. Je větší, než jakákoliv jiná planeta s pevným povrchem. (Nikdo ovšem neví, jak velké skaliska leží ve středech planet typu Jupiter nebo kolem jiných hvězd.) Sonda Voyager 1 pořídila tento snímek v roce 1990 zvnějšku Sluneční soustavy. Toto skalisko je tak velké, že díky své gravitaci dosahuje skoro kulového tvaru a drží si těžké plyny při povrchu. Včera tato hrouda začala další oběh kolem její mateřské hvězdy a to už asi po pěti miliardkrát, přičemž se otáčí kolem osy více jak 360 krát. Šťastný Nový rok Gregoriánského kalendáře všem lidským obyvatelům této hroudy jež nazýváme Zemí.

Štítky: Sluneční soustava, Země


39. vesmírný týden 2020

39. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 9. do 27. 9. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Na ranní obloze je vidět slabý kužel zvířetníkového světla. Nastává rovnodennost, začíná astronomický podzim. Aktivita Slunce je nízká. Zaznamenán byl jeden úspěšný čínský start, dva americké potkal odklad. Před 90 lety se narodil americký astronaut John Young, který letěl v lodích Gemini a Apollo a stihl i první lety raketoplánu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »