Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Největší známá hrouda

Uznání: Voyager 1, NASA

Tam, kde je ta slabá tečka ve středu se nachází největší známá hrouda. Je větší něž kterýkoliv kdy známý asteroid, měsíc či jádro komety. Je větší, než jakákoliv jiná planeta s pevným povrchem. (Nikdo ovšem neví, jak velké skaliska leží ve středech planet typu Jupiter nebo kolem jiných hvězd.) Sonda Voyager 1 pořídila tento snímek v roce 1990 zvnějšku Sluneční soustavy. Toto skalisko je tak velké, že díky své gravitaci dosahuje skoro kulového tvaru a drží si těžké plyny při povrchu. Včera tato hrouda začala další oběh kolem její mateřské hvězdy a to už asi po pěti miliardkrát, přičemž se otáčí kolem osy více jak 360 krát. Šťastný Nový rok Gregoriánského kalendáře všem lidským obyvatelům této hroudy jež nazýváme Zemí.

Štítky: Sluneční soustava, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »