Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek supernovy Cas A v rentgenovém záření

Uznání: John Hughes et al. (Rutgers), NASA/CXC/SAO

Komplexní obálka hvězdy jejíž exploze byla vidět před 300 lety pomáhá astronomům porozumět jak hvězda explodovala. Nahoře je nedávno zveřejněný snímek zbytku supernovy Cassiopeia A (Cas A) jež ukazuje bezprecedentní podrobnosti ve třech rentgenových barvách. Vztah mezi jasností, barvou a polohou materiálu na snímku indikuje kde byl tento materiál ve hvězdě právě před explozí. Například jasné uzlíky vlevo obsahují málo železa a tak jsou předmětem hypotézy, že pochází z vyšší vrstvy než červená vlákna, která jsou bohatá železem. Modrá oblast vpravo je vidět přes absorbující prach a tak jeví nedostatek nízkoenergetického rentgenova záření. Světlu trvá překročení plynné obálky zbytku supernovy Cas A deset let a je ve vzdálenosti 10,000 světelných let. Většina prvků, které tvoří lidi i planety byla vytvořena explozemi supernov.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, Cas A


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »