Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisíciletí, které definovalo Vesmír

Uznání: Camille Flammarion; Courtesy: HSC, U. Oklahoma;
Digitization: K. Magruder (OU); Coloring: R. J. Nemiroff (Michigan Tech)

Vítejte do roku milenia na prahu třetího tisíciletí. Během druhého tisíciletí lidstvo trvale měnilo definici svého konceptu "Vesmíru": nejprve jako sféry s naší Zemí ve středu, v polovině tisíciletí jako Sluneční soustavy, před pár stoletím jako naši Galaxie a v minulém století jako hmoty povstalé z Velkého třesku. Během třetího tisíciletí může lidstvo doufat v objevení cizího života, v porozumění geometrie a složení našeho současného konceptu Vesmíru a možná i v cestování napříč Vesmírem. Lidstvo zajisté najde dobrodružství a objevy ve všemožných úspěších v kosmu nahoře a za ním a možná bude definovat vlastní obklopující Vesmír způsoby a barvami, které si ani nedovedeme představit na prahu čtvrtého tisíciletí.

Štítky: Vesmír, Druhé tisíciletí, Třetí tisíciletí


50. vesmírný týden 2025

50. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 12. do 14. 12. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a ve středu po ránu projde přes hvězdu Regulus. Večer je nad jihem Saturn a přejde přes něj Titan. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Přes velké skvrny je aktivita Slunce nízká, přesto může nastat polární záře. Ranní komety trochu ruší svit Měsíce, večerní tmavá obloha jich ale také několik nabídne. Před 100 lety se narodil český astronom a meteorolog Ladislav Křivský.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny a letadlo

Celestron C8 / Baader Filtr + Astronomik UV-IR Block L-2 Po zamíření na Slunce jsem začal fotit serii jednotlivých krátkých snímků (lucky imaging) Postup vytvoření dané fotky: V rámci té série jednotlivých fotek se objevilo to letadlo. Vzal jsem tedy tuto jednu fotku a vyřízl z ní přesně jedna ku jedné to letadlo a spojil s tou složeninou Slunce, tak aby vznikl co nejlepší snímek, kde bude vidět jak detailní Slunce tak letadlo. Slunce: Sekvence fotek PIPP/Autostakkert pak zpracováno v Pixinsight

Další informace »