Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisíciletí, které definovalo Vesmír

Uznání: Camille Flammarion; Courtesy: HSC, U. Oklahoma;
Digitization: K. Magruder (OU); Coloring: R. J. Nemiroff (Michigan Tech)

Vítejte do roku milenia na prahu třetího tisíciletí. Během druhého tisíciletí lidstvo trvale měnilo definici svého konceptu "Vesmíru": nejprve jako sféry s naší Zemí ve středu, v polovině tisíciletí jako Sluneční soustavy, před pár stoletím jako naši Galaxie a v minulém století jako hmoty povstalé z Velkého třesku. Během třetího tisíciletí může lidstvo doufat v objevení cizího života, v porozumění geometrie a složení našeho současného konceptu Vesmíru a možná i v cestování napříč Vesmírem. Lidstvo zajisté najde dobrodružství a objevy ve všemožných úspěších v kosmu nahoře a za ním a možná bude definovat vlastní obklopující Vesmír způsoby a barvami, které si ani nedovedeme představit na prahu čtvrtého tisíciletí.

Štítky: Vesmír, Druhé tisíciletí, Třetí tisíciletí


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »