Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové rázy ze supernovy 1987A

Uznání: P. Challis and R. Kirshner (CfA),P. Garnavich (Univ. Notre Dame), SINS Collaboration, NASA

V únoru 1987 byli astronomové svědky nejjasnější supernovy v moderní době - supernovy 1987A ve Velkém Magellanově oblaku. Tajemné prstence materiálu obklopující rozpínající se hvězdné trosky začaly brzy emitovat viditelné světlo vybuzené intenzivním světlem z exploze. Po poklesu v následujících letech začaly být vidět ve vnitřním prstenci náznaky čtyř nových horkých skvrn jak je patrné z těchto dvou verzí snímků z dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených 2.února. Náhlé objevení nového jevu podporuje myšlenku, že pochází z vlny samotného hvězdného výbuchu která začala narážet do prstence, zahřívat plyn rázy a vytvářet jasné horké skvrny. Snímek vlevo ukazuje zářící prstenec původně excitovaný světlem z výbuchu spolu s rázovými horkými skvrnami. Snímek vpravo je počítačově zpracovaný a zvýrazňuje horké skvrny. Nejjasnější skvrna vpravo byla poprvé pozorována v roce 1997, zatímco čtyři skvrny v levé polovině prstence jsou nové. Astronomové nyní nedočkavě očekávají dramatické omlazení zářícího prstence jak množství materiálu z vlny výbuchu cestující rychlostí 60 miliónů kilometru za hodinu pokračuje v srážce.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, SN1987A


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »