Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové rázy ze supernovy 1987A

Uznání: P. Challis and R. Kirshner (CfA),P. Garnavich (Univ. Notre Dame), SINS Collaboration, NASA

V únoru 1987 byli astronomové svědky nejjasnější supernovy v moderní době - supernovy 1987A ve Velkém Magellanově oblaku. Tajemné prstence materiálu obklopující rozpínající se hvězdné trosky začaly brzy emitovat viditelné světlo vybuzené intenzivním světlem z exploze. Po poklesu v následujících letech začaly být vidět ve vnitřním prstenci náznaky čtyř nových horkých skvrn jak je patrné z těchto dvou verzí snímků z dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených 2.února. Náhlé objevení nového jevu podporuje myšlenku, že pochází z vlny samotného hvězdného výbuchu která začala narážet do prstence, zahřívat plyn rázy a vytvářet jasné horké skvrny. Snímek vlevo ukazuje zářící prstenec původně excitovaný světlem z výbuchu spolu s rázovými horkými skvrnami. Snímek vpravo je počítačově zpracovaný a zvýrazňuje horké skvrny. Nejjasnější skvrna vpravo byla poprvé pozorována v roce 1997, zatímco čtyři skvrny v levé polovině prstence jsou nové. Astronomové nyní nedočkavě očekávají dramatické omlazení zářícího prstence jak množství materiálu z vlny výbuchu cestující rychlostí 60 miliónů kilometru za hodinu pokračuje v srážce.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, SN1987A


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »