Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové rázy ze supernovy 1987A

Uznání: P. Challis and R. Kirshner (CfA),P. Garnavich (Univ. Notre Dame), SINS Collaboration, NASA

V únoru 1987 byli astronomové svědky nejjasnější supernovy v moderní době - supernovy 1987A ve Velkém Magellanově oblaku. Tajemné prstence materiálu obklopující rozpínající se hvězdné trosky začaly brzy emitovat viditelné světlo vybuzené intenzivním světlem z exploze. Po poklesu v následujících letech začaly být vidět ve vnitřním prstenci náznaky čtyř nových horkých skvrn jak je patrné z těchto dvou verzí snímků z dalekohledu Hubble Space Telescope pořízených 2.února. Náhlé objevení nového jevu podporuje myšlenku, že pochází z vlny samotného hvězdného výbuchu která začala narážet do prstence, zahřívat plyn rázy a vytvářet jasné horké skvrny. Snímek vlevo ukazuje zářící prstenec původně excitovaný světlem z výbuchu spolu s rázovými horkými skvrnami. Snímek vpravo je počítačově zpracovaný a zvýrazňuje horké skvrny. Nejjasnější skvrna vpravo byla poprvé pozorována v roce 1997, zatímco čtyři skvrny v levé polovině prstence jsou nové. Astronomové nyní nedočkavě očekávají dramatické omlazení zářícího prstence jak množství materiálu z vlny výbuchu cestující rychlostí 60 miliónů kilometru za hodinu pokračuje v srážce.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, SN1987A


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »