Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné prstence kolem supernovy 1987A

Uznání: C. Burrows (ESA/ STScI), HST, NASA

Co způsobilo tyto zvláštní prstence v supernově 1987A? V roce 1987 se objevila ve Velkém Magellanově oblaku nejjasnější supernova v nedávné historii. Ve středu snímku je centrální object, který zůstal po ničivé hvězdné explozi. Když na zbytek po supernově v roce 1994 zamířil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope tak objevil podivné prstence. Jejich původ zůstává záhadou. Spekulace co způsobilo tyto prstence zahrnují výtrysky z husté hvězdy pozůstalé po supernově a superpozici dvou hvězdných větrů ionizovaných explozí supernovy. Mezitím astronomové oznámili možné objevení se nových charakteristik prstenců.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, SN1987A


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »