Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemné prstence kolem supernovy 1987A

Uznání: C. Burrows (ESA/ STScI), HST, NASA

Co způsobilo tyto zvláštní prstence v supernově 1987A? V roce 1987 se objevila ve Velkém Magellanově oblaku nejjasnější supernova v nedávné historii. Ve středu snímku je centrální object, který zůstal po ničivé hvězdné explozi. Když na zbytek po supernově v roce 1994 zamířil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope tak objevil podivné prstence. Jejich původ zůstává záhadou. Spekulace co způsobilo tyto prstence zahrnují výtrysky z husté hvězdy pozůstalé po supernově a superpozici dvou hvězdných větrů ionizovaných explozí supernovy. Mezitím astronomové oznámili možné objevení se nových charakteristik prstenců.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, SN1987A


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »