Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Komín W4

Uznání: Jayanne English (STScI) et al., CGPS, RAL/U. Calgary

Horká mračna plynu táhnou z roviny naší Galaxie Mléčné dráhy obrovským komínem, který byl nedávno zobrazen v rádiových vlnách. Tým kanadské přehlídky galaktické roviny použil řadu radioteleskopů k přehlídce ionizovaného plynu v oblasti známé jako W4. Vespodu W4 a a ve středu snímku nahoře je velmi mladá otevřená hvězdokupa známá jako OCl 352. Pokračuje výzkum jak tyto hvězdy vytvořily superbublinu W4. Možná vysvětlení předpokládají výbuchy supernov nebo silné hvězdné větry z těchto hvězd. Zdá se ovšem jasné, že horký plyn se rozpíná do okolí jsa vynášen poměrně chladným a hustým plynem jako v komíně. Komín W4 leží 6500 světelných let od Země, má napříč 250 světelných let a je viditelný jako poměrně tmavá oblast blízko vrcholu snímku nahoře.

Štítky: Supernovy, Galaktická rovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »