Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem Beta Pictoris

Uznání: Paul Kalas (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Blízkou hvězdu Beta Pictoris obklopuje neobvyklý prachový disk. Byl objeven v roce 1983 a astronomové se stále přesvědčují jak neobvyklý disk to je. Nedávné snímky a počítačové simulace ukazují, že disk obsahuje několik eliptických prachových prstenců větších než naše vlastní Sluneční soustava. Snímek nahoře pořízený kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope poskytl důkaz těchto prstenců stejně jako uzlíků na okrajích disku. Prstencový model přirozeně vysvětluje proč je disk více protažený na jedné straně než na druhé. Tyto prstence mohly vzniknout, když asi před 100 tisíci lety kolem Beta Pic prošla blízká hvězda. Astronomové hledají tuto hvězdu narušitele, která není viditelná jako hvězda v popředí na širším snímku. Beta Pic je vzdálená jen 50 světelných let a předpokládá se, že je domovem planet.

Štítky: Prach, Planetární soustava


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »