Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eros z oběžné dráhy

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Dne 14.února se sonda NEAR stala prvním umělým měsícem asteroidu. Už zachycena jemnou gravitací třicetikilometrové skály ve tvaru pantofle, NEAR zaznamenala tento historicky první snímek z oběžné dráhy planetky 433 Eros ve vzdálenosti 200 mil (320km). Snímek vykazuje 30m podrobnosti a pohledu dominuje pětikilometrový kráter poblíž Erosova úzkého pasu. Jsou vidět svažující se vrstvy a rýhy u lemu kráteru spolu s velkým padesátimetrovým balvanem ležícím na dně kráteru (vpravo ve středu). I když je Eros velkým asteroidem typu S z vnitřního pásu asteroidů, stále není dostatečně hmotný na to, aby jej vlastní gravitace zformovala do kulovitého planetě podobného tvaru. Pro srovnání, sto kilogramový objekt na Zemi by vážil šedesát gramů Basebalový míček odpálený rychlostí 35km/h by odlétl do vesmíru. Slabá gravitace a nepravidelný tvar činí obíhání Erosu delikátním a nesnadným úkolem pro operátory sondy NEAR, jež plánují roční výzkumný program s možným těsným přiblížením k povrchu asteroidu.

Štítky: Asteroid, Eros, Kráter


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »