Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eros z oběžné dráhy

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Dne 14.února se sonda NEAR stala prvním umělým měsícem asteroidu. Už zachycena jemnou gravitací třicetikilometrové skály ve tvaru pantofle, NEAR zaznamenala tento historicky první snímek z oběžné dráhy planetky 433 Eros ve vzdálenosti 200 mil (320km). Snímek vykazuje 30m podrobnosti a pohledu dominuje pětikilometrový kráter poblíž Erosova úzkého pasu. Jsou vidět svažující se vrstvy a rýhy u lemu kráteru spolu s velkým padesátimetrovým balvanem ležícím na dně kráteru (vpravo ve středu). I když je Eros velkým asteroidem typu S z vnitřního pásu asteroidů, stále není dostatečně hmotný na to, aby jej vlastní gravitace zformovala do kulovitého planetě podobného tvaru. Pro srovnání, sto kilogramový objekt na Zemi by vážil šedesát gramů Basebalový míček odpálený rychlostí 35km/h by odlétl do vesmíru. Slabá gravitace a nepravidelný tvar činí obíhání Erosu delikátním a nesnadným úkolem pro operátory sondy NEAR, jež plánují roční výzkumný program s možným těsným přiblížením k povrchu asteroidu.

Štítky: Asteroid, Eros, Kráter


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »