Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Eros z oběžné dráhy

Uznání: NEAR Project, JHU APL, NASA

Dne 14.února se sonda NEAR stala prvním umělým měsícem asteroidu. Už zachycena jemnou gravitací třicetikilometrové skály ve tvaru pantofle, NEAR zaznamenala tento historicky první snímek z oběžné dráhy planetky 433 Eros ve vzdálenosti 200 mil (320km). Snímek vykazuje 30m podrobnosti a pohledu dominuje pětikilometrový kráter poblíž Erosova úzkého pasu. Jsou vidět svažující se vrstvy a rýhy u lemu kráteru spolu s velkým padesátimetrovým balvanem ležícím na dně kráteru (vpravo ve středu). I když je Eros velkým asteroidem typu S z vnitřního pásu asteroidů, stále není dostatečně hmotný na to, aby jej vlastní gravitace zformovala do kulovitého planetě podobného tvaru. Pro srovnání, sto kilogramový objekt na Zemi by vážil šedesát gramů Basebalový míček odpálený rychlostí 35km/h by odlétl do vesmíru. Slabá gravitace a nepravidelný tvar činí obíhání Erosu delikátním a nesnadným úkolem pro operátory sondy NEAR, jež plánují roční výzkumný program s možným těsným přiblížením k povrchu asteroidu.

Štítky: Asteroid, Eros, Kráter


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »