Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vítr ze Slunce

Uznání: SOHO Consortium, UVCS, EIT, ESA, NASA

Naší sluneční soustavou fouká vítr ze Slunce. Chování kometárních ohonů jež se třepetají a vlní v tomto meziplanetárním vánku poskytlo astronomům první náznak jeho existence. Sluneční vítr tvoří elektrony a ionty vyvřívající z neuvěřitelně horké ale řídké sluneční korony proudící ven rychlostmi 250-400 mil/s (400-640 km/s) - nyní je známo, že ovlivňuje Zemi a jiné planety spolu s cestujícími kosmickými sondami. Na tomto kompozitním snímku z přístrojů EIT a UVCS na palubě družice SOHO je vidět struktura korony ukotvená ve slunečním magnetickém poli rozpínající se milióny mil nad slunečním povrchem. Tmavé oblasti známé jako koronární díry představují oblasti, kde vznikají nejvyšší rychlosti slunečního větru.

Štítky: Slunce, Korona, Sluneční vítr


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »