Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 16: Výzkum kráteru Plum

Uznání: John W. Young, Apollo 16 Crew, NASA

Tři dny strávila výprava Apollo 16 na zemském Měsíci v dubnu 1972. Apollo 16, pátá výprava jež přistála na Měsíci z celkem šesti se proslavila jako první měsíční observatoř instalací a použitím ultrafialového dalekohledu a také sběrem hornin a údajů o tajemné lunární vysočině. Na snímku nahoře astronaut John W. Young fotografuje Charlese M. Duka, Jr. jak sbírá vzorky hornin v přistávacím místě Descartes. Duke stojí u kráteru Plum zatímco v pozadí čeká zaparkované lunární vozidlo. Lunární vozidlo umožňovalo astronautům cestovat na velké vzdálenosti, zkoumat charakteristiky povrchu a sbírat horniny. Vysoko nahoře ve velitelské sekci obíhal Thomas K. Mattingly.

Štítky: Měsíc, Apollo 16


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »