Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 16: Výzkum kráteru Plum

Uznání: John W. Young, Apollo 16 Crew, NASA

Tři dny strávila výprava Apollo 16 na zemském Měsíci v dubnu 1972. Apollo 16, pátá výprava jež přistála na Měsíci z celkem šesti se proslavila jako první měsíční observatoř instalací a použitím ultrafialového dalekohledu a také sběrem hornin a údajů o tajemné lunární vysočině. Na snímku nahoře astronaut John W. Young fotografuje Charlese M. Duka, Jr. jak sbírá vzorky hornin v přistávacím místě Descartes. Duke stojí u kráteru Plum zatímco v pozadí čeká zaparkované lunární vozidlo. Lunární vozidlo umožňovalo astronautům cestovat na velké vzdálenosti, zkoumat charakteristiky povrchu a sbírat horniny. Vysoko nahoře ve velitelské sekci obíhal Thomas K. Mattingly.

Štítky: Měsíc, Apollo 16


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »