Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 16: Výzkum kráteru Plum

Uznání: John W. Young, Apollo 16 Crew, NASA

Tři dny strávila výprava Apollo 16 na zemském Měsíci v dubnu 1972. Apollo 16, pátá výprava jež přistála na Měsíci z celkem šesti se proslavila jako první měsíční observatoř instalací a použitím ultrafialového dalekohledu a také sběrem hornin a údajů o tajemné lunární vysočině. Na snímku nahoře astronaut John W. Young fotografuje Charlese M. Duka, Jr. jak sbírá vzorky hornin v přistávacím místě Descartes. Duke stojí u kráteru Plum zatímco v pozadí čeká zaparkované lunární vozidlo. Lunární vozidlo umožňovalo astronautům cestovat na velké vzdálenosti, zkoumat charakteristiky povrchu a sbírat horniny. Vysoko nahoře ve velitelské sekci obíhal Thomas K. Mattingly.

Štítky: Měsíc, Apollo 16


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »