Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur na obzoru

Uznání: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Protože Merkur obíhá blízko ke Slunci, tak nemůže být nikdy vidět moc daleko od Slunce a je viditelný pouze poblíž východu nebo západu Slunce. Když Merkur následuje Slunce, tak bude viditelný po několik minut poté co Slunce zapadlo za Zemi. Jestliže na obloze Slunce předchází Merkura, tak bude několik minut viditelný před východem Slunce a pak se skryje ve zjasňující se záři. Informovaní pozorovatelé obvykle dokáží nalézt Merkura na tmavém horizontu s trochou více odhodlání. Nahoře vidíte kombinaci hodně odhodlání s troškou digitálních triků jež ukazují postupné polohy Merkura během poloviny minulého měsíce. Každý snímek byl pořízen vždy ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce 10 stupňů pod obzorem a a snímky byly superponovány na jediný nejfotogeničtější západ Slunce.

Štítky: Obloha, Merkur


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »