Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur na obzoru

Uznání: Juan Carlos Casado

Už jste někdy viděli planetu Merkur? Protože Merkur obíhá blízko ke Slunci, tak nemůže být nikdy vidět moc daleko od Slunce a je viditelný pouze poblíž východu nebo západu Slunce. Když Merkur následuje Slunce, tak bude viditelný po několik minut poté co Slunce zapadlo za Zemi. Jestliže na obloze Slunce předchází Merkura, tak bude několik minut viditelný před východem Slunce a pak se skryje ve zjasňující se záři. Informovaní pozorovatelé obvykle dokáží nalézt Merkura na tmavém horizontu s trochou více odhodlání. Nahoře vidíte kombinaci hodně odhodlání s troškou digitálních triků jež ukazují postupné polohy Merkura během poloviny minulého měsíce. Každý snímek byl pořízen vždy ze stejného místa ve Španělsku, když bylo Slunce 10 stupňů pod obzorem a a snímky byly superponovány na jediný nejfotogeničtější západ Slunce.

Štítky: Obloha, Merkur


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »