Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdný výtrysk dlouhý 12 světelných let v HH111

Uznání: Bo Reipurth (CASA/U. Colorado) et al., HST, NASA

Komplexní interakce tří hvězd v komplexu molekulárního mračna Orion B vyústila do vyvržení částic podél 12 světelných let dlouhého výtrysku. Jedna z hvězd v systému HH111 byla zjevně též vyvržena a opustila tak dvě těsné svázané hvězdy na binární orbitě. Z jedné z těchto hvězd vyvěrá spektakulární výtrysk. Celý systém je velmi komplexní a zahrnuje jiné méně svítivé výtrysky a disky rychle rotujícího plynu. V horní části tohoto snímku z dalekohledu Hubble Space Telescope pořízeného ve viditelném světle jsou vidět následné bubliny jež se pohybují podél výtrysku. Dole lze vidět v infračerveném světle torus tmavého prachu a plynu z hvězd, které vznikly před milióny let. Protony a elektrony se pohybují kolem kolem výtrysku HH111 rychlostmi skoro 500 kilometrů za sekundu. Výtrysk je asi 1500 světelných let daleko.

Štítky: Hvězdy, Výtrysk, Herbig-Harův objekt


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »