Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vesmíru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jestliže na Měsíc dopadne meteor, tak energie dopadu roztaví některé vyvržené horniny, z nichž se část zchladí do malinkých skleněných zrnek. Hodně těchto skleněných zrnek bylo přítomno ve vzorcích měsíční půdy dopravených na Zemi výpravami Apollo. Nahoře je snímek jedné takové skleněné kuličky - sferule, která měří jen čtvrtinu milimeteru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla předmětem ještě menšího impaktu. Nahoře vlevo je vidět miniaturní kráter obklopený zlomovou oblastí způsobenou rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha takovýchto impaktů někteří astronomové odhadují, že četnost vzniků kráterů na našem Měsíci vzrostla zhruba před 500 milióny let a pokračuje dodnes.

Štítky: Sferule, Apollo 11, Sklo


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE

C/2020 F3 NEOWISE

Další informace »