Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sferule z vesmíru

Uznání: Timothy Culler (UCB) et al., Apollo 11 Crew, NASA

Jestliže na Měsíc dopadne meteor, tak energie dopadu roztaví některé vyvržené horniny, z nichž se část zchladí do malinkých skleněných zrnek. Hodně těchto skleněných zrnek bylo přítomno ve vzorcích měsíční půdy dopravených na Zemi výpravami Apollo. Nahoře je snímek jedné takové skleněné kuličky - sferule, která měří jen čtvrtinu milimeteru. Tato sferule je zvláště zajímavá, protože byla předmětem ještě menšího impaktu. Nahoře vlevo je vidět miniaturní kráter obklopený zlomovou oblastí způsobenou rázovými vlnami malého impaktu. Datováním mnoha takovýchto impaktů někteří astronomové odhadují, že četnost vzniků kráterů na našem Měsíci vzrostla zhruba před 500 milióny let a pokračuje dodnes.

Štítky: Sferule, Apollo 11, Sklo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »