Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barringerův kráter na Zemi

Uznání: D. Roddy (LPI)

Co se stane, když meteor dopadne na zem? Obvykle ne mnoho, protože většina meteorů je malá a jamky, které dělají brzy erodují. Ovšem před 49 tisíci let vytvořil velký meteor Barringerův meteorický kráter v Arizoně, na snímku nahoře. Barringer má napříč přes kilometr. V roce 1920 to byl první útvar na Zemi rozpoznaný jako impaktní kráter. Dnes je známo přes 100 pozemských impaktních kráterů. Nedávné počítačové modelování ukázalo jak se jedno dopadající těleso (impaktor) z Ďábelského kaňonu tavilo během dopadu, který vytvořil kráter Barringer.

Štítky: Modří tuláci, Kulová hvězdokupa, Hvězdy


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »