Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barringerův kráter na Zemi

Uznání: D. Roddy (LPI)

Co se stane, když meteor dopadne na zem? Obvykle ne mnoho, protože většina meteorů je malá a jamky, které dělají brzy erodují. Ovšem před 49 tisíci let vytvořil velký meteor Barringerův meteorický kráter v Arizoně, na snímku nahoře. Barringer má napříč přes kilometr. V roce 1920 to byl první útvar na Zemi rozpoznaný jako impaktní kráter. Dnes je známo přes 100 pozemských impaktních kráterů. Nedávné počítačové modelování ukázalo jak se jedno dopadající těleso (impaktor) z Ďábelského kaňonu tavilo během dopadu, který vytvořil kráter Barringer.

Štítky: Modří tuláci, Kulová hvězdokupa, Hvězdy


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce

Další informace »