Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barringerův kráter na Zemi

Uznání: D. Roddy (LPI)

Co se stane, když meteor dopadne na zem? Obvykle ne mnoho, protože většina meteorů je malá a jamky, které dělají brzy erodují. Ovšem před 49 tisíci let vytvořil velký meteor Barringerův meteorický kráter v Arizoně, na snímku nahoře. Barringer má napříč přes kilometr. V roce 1920 to byl první útvar na Zemi rozpoznaný jako impaktní kráter. Dnes je známo přes 100 pozemských impaktních kráterů. Nedávné počítačové modelování ukázalo jak se jedno dopadající těleso (impaktor) z Ďábelského kaňonu tavilo během dopadu, který vytvořil kráter Barringer.

Štítky: Modří tuláci, Kulová hvězdokupa, Hvězdy


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »