Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketa Delta startuje

Uznání: KSC, NASA

Raketa Delta na snímku vynesla již dříve v tomto měsíci družici NASA FUSE. Rakety Delta sloužící od roku 1960 úspěšně vzlétly více jak 250 krát. Mezi vědecké družice umístěné na oběžnou dráhu raketou Delta patří IUE, COBE, ROSAT, EUVE, WIND a RXTE. Komerční starty zahrnují i Iridium. Delta vynášela na oběžnou dráhu družice Navstar Global Positioning System. Rakety Delta vyrábí Boeing pro americké letectvo US Air Force a pro NASA.

Štítky: FUSE, Raketa


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »