Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plamenná mlhovina infračerveně

Uznání: 2MASS Collaboration, U. Mass., IPAC

Co zažehlo Plamennou mlhovinu? Tisíc pět set světelných let daleko v souhvězdí Orion leží se díky své záři a tmavým prachovým pásům jeví jako plápolající oheň. Ovšem oheň rychle spotřebovávající kyslík není to, co způsobuje zář plamene. Místo toho jasná hvězda Alnitak, nejvýchodnější hvězda v pásu Oriona viditelná vpravo od mlhoviny, ozařuje vysokoenergetickým světlem plamen kde vyráží elektrony z velkého tamního mračna vodíkového plynu. Většinu záře způsobuje rekombinace elektronů a ionizovaného vodíku. Snímek Plamenné mlhoviny (NGC 2024) nahoře ve falešných barvách byl ve skutečnosti pořízen v infračerveném světle, kde se stávají viditelnými mladé hvězkupy. Plamenná mlhovina je součástí komplexu molekulárních mračen Oriona, oblasti vznikání hvězd, která zahrnuje i slavnou mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Prach, Mlhovina


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »