Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plamenná mlhovina infračerveně

Uznání: 2MASS Collaboration, U. Mass., IPAC

Co zažehlo Plamennou mlhovinu? Tisíc pět set světelných let daleko v souhvězdí Orion leží se díky své záři a tmavým prachovým pásům jeví jako plápolající oheň. Ovšem oheň rychle spotřebovávající kyslík není to, co způsobuje zář plamene. Místo toho jasná hvězda Alnitak, nejvýchodnější hvězda v pásu Oriona viditelná vpravo od mlhoviny, ozařuje vysokoenergetickým světlem plamen kde vyráží elektrony z velkého tamního mračna vodíkového plynu. Většinu záře způsobuje rekombinace elektronů a ionizovaného vodíku. Snímek Plamenné mlhoviny (NGC 2024) nahoře ve falešných barvách byl ve skutečnosti pořízen v infračerveném světle, kde se stávají viditelnými mladé hvězkupy. Plamenná mlhovina je součástí komplexu molekulárních mračen Oriona, oblasti vznikání hvězd, která zahrnuje i slavnou mlhovinu Koňská hlava.

Štítky: Prach, Mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »