Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, planety a stopa rakety

Uznání a Copyright: Joe Orman

Vstávate brzy? Během minulého měsíce jasné planety Jupiter a Saturn zdobily východní oblohu před východem Slunce. Toto skutečně očekával astrofotograf Joe Orman, že jako odměnu pro ranní ptáče za pohled na východ desátého června dostane potěšení kochat se postavením Jupitera (vpravo nahoře), srpkem Měsíce a Saturna (blízko středu), ale byl překvapen, když také nalezl tyto záhadné mraky hrající duhovými barvami táhnoucími se přes rozbřeskem nad předměstím Phoenixu, Arizona, USA. Ukázalo se, že mraky jsou stopami z raketového motoru střely testované na základně White Sands, New Mexico ... asi 300 mil (480km) daleko. Zatímco Měsíc je dnes (14.7.99) právě za novem a tedy zmizel z ranní oblohy, jasného Jupitera a Saturna lze stále spatřit na jihovýchodě v souhvězdí Berana.

Štítky: Raketa, Jupiter, Saturn, Měsíc


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »