Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, planety a stopa rakety

Uznání a Copyright: Joe Orman

Vstávate brzy? Během minulého měsíce jasné planety Jupiter a Saturn zdobily východní oblohu před východem Slunce. Toto skutečně očekával astrofotograf Joe Orman, že jako odměnu pro ranní ptáče za pohled na východ desátého června dostane potěšení kochat se postavením Jupitera (vpravo nahoře), srpkem Měsíce a Saturna (blízko středu), ale byl překvapen, když také nalezl tyto záhadné mraky hrající duhovými barvami táhnoucími se přes rozbřeskem nad předměstím Phoenixu, Arizona, USA. Ukázalo se, že mraky jsou stopami z raketového motoru střely testované na základně White Sands, New Mexico ... asi 300 mil (480km) daleko. Zatímco Měsíc je dnes (14.7.99) právě za novem a tedy zmizel z ranní oblohy, jasného Jupitera a Saturna lze stále spatřit na jihovýchodě v souhvězdí Berana.

Štítky: Raketa, Jupiter, Saturn, Měsíc


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »