Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, planety a stopa rakety

Uznání a Copyright: Joe Orman

Vstávate brzy? Během minulého měsíce jasné planety Jupiter a Saturn zdobily východní oblohu před východem Slunce. Toto skutečně očekával astrofotograf Joe Orman, že jako odměnu pro ranní ptáče za pohled na východ desátého června dostane potěšení kochat se postavením Jupitera (vpravo nahoře), srpkem Měsíce a Saturna (blízko středu), ale byl překvapen, když také nalezl tyto záhadné mraky hrající duhovými barvami táhnoucími se přes rozbřeskem nad předměstím Phoenixu, Arizona, USA. Ukázalo se, že mraky jsou stopami z raketového motoru střely testované na základně White Sands, New Mexico ... asi 300 mil (480km) daleko. Zatímco Měsíc je dnes (14.7.99) právě za novem a tedy zmizel z ranní oblohy, jasného Jupitera a Saturna lze stále spatřit na jihovýchodě v souhvězdí Berana.

Štítky: Raketa, Jupiter, Saturn, Měsíc


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »