Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, planety a stopa rakety

Uznání a Copyright: Joe Orman

Vstávate brzy? Během minulého měsíce jasné planety Jupiter a Saturn zdobily východní oblohu před východem Slunce. Toto skutečně očekával astrofotograf Joe Orman, že jako odměnu pro ranní ptáče za pohled na východ desátého června dostane potěšení kochat se postavením Jupitera (vpravo nahoře), srpkem Měsíce a Saturna (blízko středu), ale byl překvapen, když také nalezl tyto záhadné mraky hrající duhovými barvami táhnoucími se přes rozbřeskem nad předměstím Phoenixu, Arizona, USA. Ukázalo se, že mraky jsou stopami z raketového motoru střely testované na základně White Sands, New Mexico ... asi 300 mil (480km) daleko. Zatímco Měsíc je dnes (14.7.99) právě za novem a tedy zmizel z ranní oblohy, jasného Jupitera a Saturna lze stále spatřit na jihovýchodě v souhvězdí Berana.

Štítky: Raketa, Jupiter, Saturn, Měsíc


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »