Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, planety a stopa rakety

Uznání a Copyright: Joe Orman

Vstávate brzy? Během minulého měsíce jasné planety Jupiter a Saturn zdobily východní oblohu před východem Slunce. Toto skutečně očekával astrofotograf Joe Orman, že jako odměnu pro ranní ptáče za pohled na východ desátého června dostane potěšení kochat se postavením Jupitera (vpravo nahoře), srpkem Měsíce a Saturna (blízko středu), ale byl překvapen, když také nalezl tyto záhadné mraky hrající duhovými barvami táhnoucími se přes rozbřeskem nad předměstím Phoenixu, Arizona, USA. Ukázalo se, že mraky jsou stopami z raketového motoru střely testované na základně White Sands, New Mexico ... asi 300 mil (480km) daleko. Zatímco Měsíc je dnes (14.7.99) právě za novem a tedy zmizel z ranní oblohy, jasného Jupitera a Saturna lze stále spatřit na jihovýchodě v souhvězdí Berana.

Štítky: Raketa, Jupiter, Saturn, Měsíc


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »