Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jižní Neptun

Uznání: The Voyager Project, NASA

Neptun, nejvzdálenější obří plynná planeta Sluneční soustavy je od Slunce 30 krát dále než Země. Dvanáct let po startu v roce 1977 proletěl Voyager 2 kolem Neptuna a nalezl překvapující aktivity na planetě jež příjmá jen 3 procenta slunečního světla jak Jupiter. Ve svém krátkém ale nadějném těsném přiblížení tohoto šerého a vzdáleného světa robotická sonda zaznamenala pulsy radiové emise, zonální pásy mraků a velké bouřkové systémy s větry 1500 mil za hodinu (2400 km/h) - nejsilnější kdy změřené na jakékoliv planetě. Tato mozaika pěti snímků z Voyageru ukazuje Neptunovu jižní polokouli. Dobře jsou vidět pásy mraků a utajená "Velká tmavá skvrna" o velikosti Země s vlečkou bílých mraků na 22 stupni jižní šířky. Vzdálenost od Velké tmavé skvrny k Neptunovu jižnímu pólu (střed snímku) je kolem 17000 mil (27000km).

Štítky: Velká tmavá skvrna, Neptun


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »