Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars uvnitř

Uznání: SVS, MOLA, MGS RS, NASA

Co je uvnitř Marsu? Od července 1997 pořizuje z oběžné dráhy podrobné snímky červené planety sonda Mars Global Surveyor (MGS) ale pod povrch se podívat nemůže. Nicméně variace gravitačního pole planety působí malé změny orbitální rychlosti sondy a tyto změny odpovídají vnitřním hustotním fluktuacím. Jemné změny dráhy byly měřeny pomocí MGS rádiového experimentu kombinovaného s topografickými údaji přesného laserového výškoměru MOLA (Mars Orbiter Laser Altimeter) a tak badatelé mohli vytvořit mapu tloušťky marťanské kůry. Na tomto z výsledků odvozeném barevném výsečovém diagramu odpovídá červená tenčím a modrá tlustším oblastem kůry jež se pohybuje po marsovském plášti. Z globální mapy kůry je patrný rozsah tloušťky od 20 mil (32km) do 50 mil (80km) a jsou zřejmé dramatické rozdíly mezi obecně tenčí kůrou na severní polokoulí a tlustší na jižní. Pro nově vzniklou planetu tenká kůra podporovala rychlé ochlazování a mohla dát vzniknout velkému severnímu oceánu na ranném Marsu.

Štítky: Mars, Plášť, Kůra


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »