Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství v gama paprscích

Uznání: N. Gehrels, D. Macomb, D. Bertsch, D. Thompson, R. Hartman (GSFC), EGRET, NASA

Gama záření je nejenergetičtější formou světla jež nese milión i více krát více energie než fotony viditelného světla. Co bychom viděli v gama záření? Jestliže bychom mohli, tak důvěrně známá obloha se stálicemi by byla nahrazena nejbizardnějšími objekty známými moderní astrofyzice -- a některé z nich jsou neznámé. Přístroj EGRET na palubě oběžné Comptonovi gama observatoře dělal v devadesátých letech přehlídku oblohy a katalogizoval 271 nebeských zdrojů vysokoenergetického gama záření. Tyto zdroje se velice liší od silných zábleskových gama zdrojů, které vzplanou a rychle zmizí z dohledu, jež badatelé některé z nich identifikovali s exotickými černými děrami, neutronovými hvězdami a vzdálenými planoucími galaxiemi. Ale 170 katalogizovaných zdrojů zobrazených nahoře na mapě celé oblohy zůstává neidentifikováno. Hodně zdrojů na této mapě záhad v gama záření asi přísluší k již známým typům emitujících gama záření a jsou prostě zakryté nebo jsou příliš slabé aby mohly být pozitivně identifikovány. Ovšem astronomové nedávno zvýšili pozornost na pás zdrojů táhnoucí se přes rovinu Galaxie, zde promítnutou podél středu mapy, jež může představovat velkou neznámou třídu galaktických gama zářičů. V každém případě neidentifikované zdroje by mohly zůstat záhadou až do plánovaného vypuštění citlivějšího gama dalekohledu Gamma-ray Large Area Space Telescope v roce 2005.

Štítky: Gama záření, Neidentifikované zdroje


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »