Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství v gama paprscích

Uznání: N. Gehrels, D. Macomb, D. Bertsch, D. Thompson, R. Hartman (GSFC), EGRET, NASA

Gama záření je nejenergetičtější formou světla jež nese milión i více krát více energie než fotony viditelného světla. Co bychom viděli v gama záření? Jestliže bychom mohli, tak důvěrně známá obloha se stálicemi by byla nahrazena nejbizardnějšími objekty známými moderní astrofyzice -- a některé z nich jsou neznámé. Přístroj EGRET na palubě oběžné Comptonovi gama observatoře dělal v devadesátých letech přehlídku oblohy a katalogizoval 271 nebeských zdrojů vysokoenergetického gama záření. Tyto zdroje se velice liší od silných zábleskových gama zdrojů, které vzplanou a rychle zmizí z dohledu, jež badatelé některé z nich identifikovali s exotickými černými děrami, neutronovými hvězdami a vzdálenými planoucími galaxiemi. Ale 170 katalogizovaných zdrojů zobrazených nahoře na mapě celé oblohy zůstává neidentifikováno. Hodně zdrojů na této mapě záhad v gama záření asi přísluší k již známým typům emitujících gama záření a jsou prostě zakryté nebo jsou příliš slabé aby mohly být pozitivně identifikovány. Ovšem astronomové nedávno zvýšili pozornost na pás zdrojů táhnoucí se přes rovinu Galaxie, zde promítnutou podél středu mapy, jež může představovat velkou neznámou třídu galaktických gama zářičů. V každém případě neidentifikované zdroje by mohly zůstat záhadou až do plánovaného vypuštění citlivějšího gama dalekohledu Gamma-ray Large Area Space Telescope v roce 2005.

Štítky: Gama záření, Neidentifikované zdroje


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »