Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tajemství v gama paprscích

Uznání: N. Gehrels, D. Macomb, D. Bertsch, D. Thompson, R. Hartman (GSFC), EGRET, NASA

Gama záření je nejenergetičtější formou světla jež nese milión i více krát více energie než fotony viditelného světla. Co bychom viděli v gama záření? Jestliže bychom mohli, tak důvěrně známá obloha se stálicemi by byla nahrazena nejbizardnějšími objekty známými moderní astrofyzice -- a některé z nich jsou neznámé. Přístroj EGRET na palubě oběžné Comptonovi gama observatoře dělal v devadesátých letech přehlídku oblohy a katalogizoval 271 nebeských zdrojů vysokoenergetického gama záření. Tyto zdroje se velice liší od silných zábleskových gama zdrojů, které vzplanou a rychle zmizí z dohledu, jež badatelé některé z nich identifikovali s exotickými černými děrami, neutronovými hvězdami a vzdálenými planoucími galaxiemi. Ale 170 katalogizovaných zdrojů zobrazených nahoře na mapě celé oblohy zůstává neidentifikováno. Hodně zdrojů na této mapě záhad v gama záření asi přísluší k již známým typům emitujících gama záření a jsou prostě zakryté nebo jsou příliš slabé aby mohly být pozitivně identifikovány. Ovšem astronomové nedávno zvýšili pozornost na pás zdrojů táhnoucí se přes rovinu Galaxie, zde promítnutou podél středu mapy, jež může představovat velkou neznámou třídu galaktických gama zářičů. V každém případě neidentifikované zdroje by mohly zůstat záhadou až do plánovaného vypuštění citlivějšího gama dalekohledu Gamma-ray Large Area Space Telescope v roce 2005.

Štítky: Gama záření, Neidentifikované zdroje


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC nad Baltem

Jasné noční svítící oblaka nad Baltem z nejsevernější Polska

Další informace »