Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Psí obloha

Uznání a copyright: A. Vannini, G. Li Causi, A. Ricciardi, A. Garatti

Tento překrásný pohled na hvězdy, mlhoviny a Mléčnou dráhu pochází z temné noční oblohy nad nádherným ostrovem La Palma v Kanárském souostroví. Snímek pořídila skupina zkušených astrofotografů, kteří přijeli aby využili ideálních pozorovacích podmínek v blízkosti La Palma na observatoři Observatorio del Roque de los Muchachos. Milovníci oblohy mohou snadno vybrat několik svých oblíbených astronomických objektů na tomto širokoúhlém snímku jež pokrývá 40 stupnů zimní oblohy. Slabé hvězdy podíl galaktické roviny vytvářejí jemný světelný pruh Mléčné dráhy táhnoucí se napříč snímkem odspodu doleva. Důvěrně známé souhvězdí Orion (bájný lovec) lze též snadno nalézt se zářící mlhovinou zvýrazňující lovcův pás a meč. Orionova proslulá hvězda - červený obr Betelgeuse blízko středu snímku má žlutavý nádech a Rigel je zase jasná hvězda v Orionu dole vpravo. Brilantně bílý Sirius, skoro dole je nejjasnější hvězdou na snímku (a na pozemské obloze vůbec). Sirius je součástí souhvězdí Velkého psa (Canis Major). Napříč Mléčnou dráhou nahoře a vlevo nad Síriem je o něco méně jasný Procyon, nejjasnější hvězda Malého psa (Canis Minor). Skupina žlutých hvězd ve tvaru V vpravo nahoře je součástí Býka (Taurus) jemuž dominuje červený obr Aldebaran.

Štítky: Mléčná dráha, Souhvězdí, Kanárské ostrovy


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »