Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama vzplanutí

Uznání: Laura Whitlock (Imagine The Universe), GSFC, NASA

S použitím grafiky a údajů z Comptonovy Gama observatoře (NASA) vznikla tato animace ilustrující nejvíce vzrušující záhadu moderní astrofyziky, gama vzplanutí. Gama vzplanutí, náhlý záblesk radiace s 100 tisíc krát větší energií jak fotony viditelného světla, se objevuje několikrát denně. Typicky trvá od zlomků sekund do deseti minut a objevuje se z náhodných směrů neočekávaně zaznamenávané gama přístroji v kosmu. Na mapě oblohy ve falešných barvách vlevo se náhle objevuje vzplanutí, zabliká a dohasíná. Graf vpravo ukazuje odpovídající záznam gama detektoru na oběžné dráze. Gama vzplanutí vznikající v celém Vesmíru jsou známy jako nejsilnější exploze od velkého třesku a ještě se mohou ukázat jako užitečné nástroje pro výzkum vzdáleného vesmíru. Budoucí vesmírné i pozemské observatoře budou pracovat na objevení podstaty "bursterů" a zdroje jejich neuvěřitelné energie.

Štítky: Gama záření, Gama vzplanutí, Animated gif


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »