Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M32: Modré hvězdy v eliptické galaxii

Uznání: Thomas M. Brown (GSFC) et al., NASA

Eliptické galaxie jsou známé svými starými červenými hvězdami. Copak se tato stará eliptická galaxie nahoře naučila nové triky? V minulých letech se zjistilo, že centra eliptických galaxií emitují nečekaně vysoké množství modrého a ultrafialového světla. Většina modrého světla ze spirálních galaxií pochází z hmotných mladých horkých hvězd, na rozdíl od červeného světla ze starých chladných hvězd, o kterých se předpokládá, že tvoří eliptické galaxie. Na nedávno zveřejněné fotografii ve falešných barvách z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je střed blízké trpasličí eliptické galaxie opravdu rozlišen a skutečně vykazuje tisíce jasných modrých hvězd. Odpověď je pravděpodobně, že tyto modré hvězdy jsou také staré a září modře, dosahují relativně vysokých teplot pokročilými procesy pro slučování helia, spíše než vodíku v jejich jádrech. M32 se jeví na mnoha snímcích jako doprovodná složka masivní Galaxie v Andromedě (M31).

Štítky: Galaxie, Eliptický, M32


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »