Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M32: Modré hvězdy v eliptické galaxii

Uznání: Thomas M. Brown (GSFC) et al., NASA

Eliptické galaxie jsou známé svými starými červenými hvězdami. Copak se tato stará eliptická galaxie nahoře naučila nové triky? V minulých letech se zjistilo, že centra eliptických galaxií emitují nečekaně vysoké množství modrého a ultrafialového světla. Většina modrého světla ze spirálních galaxií pochází z hmotných mladých horkých hvězd, na rozdíl od červeného světla ze starých chladných hvězd, o kterých se předpokládá, že tvoří eliptické galaxie. Na nedávno zveřejněné fotografii ve falešných barvách z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je střed blízké trpasličí eliptické galaxie opravdu rozlišen a skutečně vykazuje tisíce jasných modrých hvězd. Odpověď je pravděpodobně, že tyto modré hvězdy jsou také staré a září modře, dosahují relativně vysokých teplot pokročilými procesy pro slučování helia, spíše než vodíku v jejich jádrech. M32 se jeví na mnoha snímcích jako doprovodná složka masivní Galaxie v Andromedě (M31).

Štítky: Galaxie, Eliptický, M32


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »