Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M32: Modré hvězdy v eliptické galaxii

Uznání: Thomas M. Brown (GSFC) et al., NASA

Eliptické galaxie jsou známé svými starými červenými hvězdami. Copak se tato stará eliptická galaxie nahoře naučila nové triky? V minulých letech se zjistilo, že centra eliptických galaxií emitují nečekaně vysoké množství modrého a ultrafialového světla. Většina modrého světla ze spirálních galaxií pochází z hmotných mladých horkých hvězd, na rozdíl od červeného světla ze starých chladných hvězd, o kterých se předpokládá, že tvoří eliptické galaxie. Na nedávno zveřejněné fotografii ve falešných barvách z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope, je střed blízké trpasličí eliptické galaxie opravdu rozlišen a skutečně vykazuje tisíce jasných modrých hvězd. Odpověď je pravděpodobně, že tyto modré hvězdy jsou také staré a září modře, dosahují relativně vysokých teplot pokročilými procesy pro slučování helia, spíše než vodíku v jejich jádrech. M32 se jeví na mnoha snímcích jako doprovodná složka masivní Galaxie v Andromedě (M31).

Štítky: Galaxie, Eliptický, M32


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »