Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora na měsíční obloze

Uznání a copyright: Jan Curtis (U. Alaska), ACRC

Noční obloha může zářit fascinujícím způsobem. Snímek oblohy nahoře skrze průseky v lese Alaska září odraženým světlem z nedalekého města, jasem Měsíce a aurorou. Noční obloha ve městě nebo blízko města se jeví s relativně málo hvězdami, protože se světlo odráží na atmosférických částicích a zahaluje hvězdy v difuzní záři. Jasný Měsíc také vytváří difuzní záři oblohy, i když mnohem méně jasnou než odpovídající záři modré oblohy vytvářené během dne Sluncem. Částice ze Slunce narážející do zemské atmosféry jsou vidět jako pásy aurory - polární záře. Tato záře také osvětluje viditelné mraky. Polární záře jsou častější, jak se Slunce blíží slunečnímu maximu.

Štítky: Měsíc, Polární záře, Stromy


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »