Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Aurora na měsíční obloze

Uznání a copyright: Jan Curtis (U. Alaska), ACRC

Noční obloha může zářit fascinujícím způsobem. Snímek oblohy nahoře skrze průseky v lese Alaska září odraženým světlem z nedalekého města, jasem Měsíce a aurorou. Noční obloha ve městě nebo blízko města se jeví s relativně málo hvězdami, protože se světlo odráží na atmosférických částicích a zahaluje hvězdy v difuzní záři. Jasný Měsíc také vytváří difuzní záři oblohy, i když mnohem méně jasnou než odpovídající záři modré oblohy vytvářené během dne Sluncem. Částice ze Slunce narážející do zemské atmosféry jsou vidět jako pásy aurory - polární záře. Tato záře také osvětluje viditelné mraky. Polární záře jsou častější, jak se Slunce blíží slunečnímu maximu.

Štítky: Měsíc, Polární záře, Stromy


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Duha při západu Slunce

Duha při západu Slunce, před Hlavním nádražím v Brně.

Další informace »