Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Zkažené vejce

Uznání: W. B. Latter (Caltech) et al., ESA, NASA

Ne všechny hvězdy vyvrhují mračna plynu, které vypadají jako lidé. OH231.8+4.2 byla hvězda v mnohém podobná našemu Slunci, která vyčerpala nukleární palivo pro slučování v jejím jádru. Proto tedy vstoupila do stádia planetární mlhoviny, kdy odvrhuje svou vnější atmosféru do prostoru ponechávajíce jádro, které se stane bílým trpaslíkem. Každá Slunci podobná hvězda vytváří různé planetární mlhoviny, třeba ta u OH231.8+4.2 vypadá tajuplně jako osoba! Na této nedávno zveřejněné fotografii z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope lze vidět spektakulární výtrysky proudícího plynu. Tento mrak plynu byl pojmenován jako planetární mlhovina Zkažené vejce, protože obsahuje neobvykle vysoké množství síry, složku, která (sirovodík) smrdí jako zkažená vejce. Tato mladá planetární mlhovina bude pravděpodobně měnit svůj vzhled během příštích několika tisíc let a eventuálně se rozplyne.

Štítky: Planetární mlhovina


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »