Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Zkažené vejce

Uznání: W. B. Latter (Caltech) et al., ESA, NASA

Ne všechny hvězdy vyvrhují mračna plynu, které vypadají jako lidé. OH231.8+4.2 byla hvězda v mnohém podobná našemu Slunci, která vyčerpala nukleární palivo pro slučování v jejím jádru. Proto tedy vstoupila do stádia planetární mlhoviny, kdy odvrhuje svou vnější atmosféru do prostoru ponechávajíce jádro, které se stane bílým trpaslíkem. Každá Slunci podobná hvězda vytváří různé planetární mlhoviny, třeba ta u OH231.8+4.2 vypadá tajuplně jako osoba! Na této nedávno zveřejněné fotografii z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope lze vidět spektakulární výtrysky proudícího plynu. Tento mrak plynu byl pojmenován jako planetární mlhovina Zkažené vejce, protože obsahuje neobvykle vysoké množství síry, složku, která (sirovodík) smrdí jako zkažená vejce. Tato mladá planetární mlhovina bude pravděpodobně měnit svůj vzhled během příštích několika tisíc let a eventuálně se rozplyne.

Štítky: Planetární mlhovina


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »