Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko

Uznání: J.P. Harrington and K.J. Borkowski (U. Maryland), HST, NASA

Před třemi tisíci lety odvrhla umírající hvězda obálky zářícího plynu. Tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje, že mlhovina Kočičí oko je jeden z největších komplexů známých planetárních mlhovin. Skutečně, charakteristiky pozorované v Kočičím oku jsou tak komplexní, že astronomové mají podezření, že jasný ústřední objekt může být dvojhvězdná soustava. Pojem planetární mlhovina používaný k popisu této obecné třídy objektů je ale zavádějící. I když se tyto objekty mohou jevit okrouhlé a jako planety v malých dalekohledech, snímky s vysokým rozlišením je odhalují jako hvězdy obklopené kokony plynu odfouknuté v pozdním stádiu hvězdného vývoje. Ovšem na planetě Zemi kočky a jiná stvoření mohou slídit křížem krážem dnešní noc. Mějte vaše oči otevřené a přejeme vám bezpečný a šťastný Halloween!

Štítky: Planetární mlhovina


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »