Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sojourner pojíždí na kamenitém Marsu

Uznání: IMP Team, JPL, NASA

Tento ostrý barevný snímek zachycuje Marťanskou skálu Yogi a pojíždějící robot Sojourner a odhaluje dvoutónový povrch Yogi. Zdá se, že se Yogi naklání po převládajících větrech a vnuká tak myšlenku, že jeho barevný kontrast může být způsoben akumulací rezavého barevného prachu na jeho návětrné straně. Sonda Pathfinder, nyní Saganova pamětní stanice - Sagan Memorial Station, ukončila první fázi mise po odeslání vědecké bonanzy z povrchu Marsu. Robot Sojourner projel na povrchu Marsu stovky metrů při objíždění přistávacího modulu a vytvořil bohatství dat a snímků. Mars Pathfinder a Soujourner přistály 4.července 1997 a vydržely pracovat asi 3 měsíce daleko za jejich předpokládanou životnost.

Štítky: Sojourner, Pathfinder, Mars


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »