Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stín Phobosu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Bramborovitý Phobos pádí prostorem nad červenou planetou a dokončí oběh Marsu za méně jak 8 hodin. Ve skutečnosti, jelikož je oběžná doba kratší než rotační perioda planet tak pozorovatelé na Marsu vidí Phobos vycházet na západě a zapadat na východě, jak cestuje od horizontu k horizontu během asi 5 1/2 hodiny. Tyto tři snímky ze sondy Mars Global Surveyor (MGS) zachycují oválný stín Phobosu uhánějící přes Xanthe Terra 26.srpna 1999. Zobrazená oblast měří napříč 250 km a zleva doprava je vidět červený, modrý a kombinovaný kompozitní pohled z širokoúhlé kamery MGS. Stojíce ve stínu Phobosu bychom uviděli marťanskou verzi zatmění Slunce!

Štítky: Mars, Phobos, Marsovský měsíc


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »