Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový přechod Merkura

Uznání: ISAS, Yohkoh Project

Tato sekvence rentgenových snímků ve falešných barvách zachycuje výjmečnou událost - přechod neboli transit planety Merkur přes Slunce. Silueta malého disku Merkura je na jasném rentgenovém pozadí horké sluneční korony. Je vidět vpravo od středu na horním snímku a pohybuje se dále vpravo jak sekvence pokračuje směrem dolů. Temná oblast je koronární díra poblíž jižního slunečního pólu, zatímco vlevo od této oblasti je horních snímcích vidět planoucí koronární jasný bod. Snímky byly zaznamenány 6.listopadu 1993 rentgenovým dalekohledem Soft X-ray Telescope na palubě družice Yohkoh. Přechody Merkura a (Venuše) byly historicky používány pro objevování geometrie sluneční soustavy a mapování samotné planety Země. Příští přechod Merkura se koná 15.listopadu.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »