Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový přechod Merkura

Uznání: ISAS, Yohkoh Project

Tato sekvence rentgenových snímků ve falešných barvách zachycuje výjmečnou událost - přechod neboli transit planety Merkur přes Slunce. Silueta malého disku Merkura je na jasném rentgenovém pozadí horké sluneční korony. Je vidět vpravo od středu na horním snímku a pohybuje se dále vpravo jak sekvence pokračuje směrem dolů. Temná oblast je koronární díra poblíž jižního slunečního pólu, zatímco vlevo od této oblasti je horních snímcích vidět planoucí koronární jasný bod. Snímky byly zaznamenány 6.listopadu 1993 rentgenovým dalekohledem Soft X-ray Telescope na palubě družice Yohkoh. Přechody Merkura a (Venuše) byly historicky používány pro objevování geometrie sluneční soustavy a mapování samotné planety Země. Příští přechod Merkura se koná 15.listopadu.

Štítky: Slunce, Merkur, Přechod


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »