Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Topografie Marsu

Uznání: MOLA Team, MGS Project, NASA

Kontrastní barvy označují různou výšku na této nové topografické mapě Marsu s vysokým rozlišením. Právě uvolněná data byla nasnímána v letech 1998 a 1999 laserovým výškoměrem (MOLA) na palubě sondy Mars Global Surveyor. Marťanská topografie se nachází v rozpětí přes 19mil mezi nejvyššími vulkanickými vrcholky (bílá) a nejnižšími oblastmi (fialová). Spolu s výrazným rozdílem mezi nízko položenou severní polokoulí (nahoře) a vysokopoloženými jižními oblastmi (dole) rudé planety je jedna z nejpozoruhodnějších charakteristik na mapě velká modrofialová jižní proláklina odpovídající pánvi Hellas. Marsova nejhlubší pánev je asi výsledkem dopadu planetky a rozměr kolem 1300mil napříč ji činí největší impaktní strukturou ve Sluneční soustavě. Očekává se, že zkoumání bohaté topografické databáze z přístroje MOLA povede k porozumění toku vod a geologické historie Marsu.

Štítky: Laserový výškoměr, Mapa, Topografie, Mars


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »