Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Topografie Marsu

Uznání: MOLA Team, MGS Project, NASA

Kontrastní barvy označují různou výšku na této nové topografické mapě Marsu s vysokým rozlišením. Právě uvolněná data byla nasnímána v letech 1998 a 1999 laserovým výškoměrem (MOLA) na palubě sondy Mars Global Surveyor. Marťanská topografie se nachází v rozpětí přes 19mil mezi nejvyššími vulkanickými vrcholky (bílá) a nejnižšími oblastmi (fialová). Spolu s výrazným rozdílem mezi nízko položenou severní polokoulí (nahoře) a vysokopoloženými jižními oblastmi (dole) rudé planety je jedna z nejpozoruhodnějších charakteristik na mapě velká modrofialová jižní proláklina odpovídající pánvi Hellas. Marsova nejhlubší pánev je asi výsledkem dopadu planetky a rozměr kolem 1300mil napříč ji činí největší impaktní strukturou ve Sluneční soustavě. Očekává se, že zkoumání bohaté topografické databáze z přístroje MOLA povede k porozumění toku vod a geologické historie Marsu.

Štítky: Laserový výškoměr, Mapa, Topografie, Mars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »