Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4603 a rozpínání vesmíru

Uznání: Jeffrey Newman (UC Berkeley), NASA

NGC 4603 je galaxie s majestátními spirálními rameny a spletitými prachovými pásy vzdálená 108 miliónů světelných let. Astronomové přesně změřili její vzdálenost jedním ze základních měřítek extragalaktických vzdáleností - pulsujících proměnných hvězd známých jako Cefeidy. Ačkoliv zdánlivě dosti jasné, cefeidy jsou slabé a je obtížné je najít v tak velkých vzdálenostech. (jasné"paprskovité" hvězdy viditelné nahoře jsou objekty v popředí). Díky ostrému vidění kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope bylo objeveno více jak 36 vábných cefeid v NGC 4603, nyní v nejvzdálenější galaxii, kde byly tyto hvězdy identifikovány. Hubbleův "Key Project Team" který vyhledával pomocí kosmického dalekohledu cefeidy v galaxiích bližších jak NGC 4603 nedávno oznámil dokončení osmiletého úsilí přesně změřit vzdálenosti galaxií a rychlost rozpínání vesmíru - Hubblovu konstantu. Na základě jejich srovnání vzdáleností galaxií a rychlostí vzdalování oznámili, že Hubblova konstanta je 70 kilometrů za sekundu na megaparsek s přesností 10 procent. To znamená, že galaxie by se měli vzdalovat o 160000 mil za hodinu rychleji při zvětšení vzdálenosti o každé 3.3 milióny světelných let. Přesné měření Hubblovy konstanty bylo jedním z hlavních cílů pro kosmický dalekohled Hubble Space Telescope když byl vypuštěn v roce 1990.

Štítky: Hubblova konstanta, Ngc 4603, Spirální galaxie, Cefeida


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »