Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 990510: Další neobvyklé gama vzplanutí

Uznání: J. Kaluzny (Warsaw U. Obs.) et al., 1-meter Swope Telescope

Ve vesmíru zazářila další obrovská exloze a astronomové ji studují jak nejlépe umí než zase pohasne. Před dvěma týdny přístroj BATSE na družici NASA Great Observatory Compton detekoval neobvykle jasné záblesky gama záření z místa hluboko na jižní obloze. Toto gama vzplanutí bylo též zaznamenáno družicí Beppo-SAX, jež poslala dolů přesnou pozici již pak sledovaly největší pozemské optické dalekohledy. Optický protějšek zobrazený nahoře je tak daleko ve vesmíru, že jeho světlo je měřitelně posunuté do červena přinejmenším 1.6x. Typ silné exploze která způsobila tento gama záblesk nejenom že není znám ale zjistilo se, že se zeslabuje neobvyklým způsobem.

Štítky: Optická transienta, Gama vzplanutí


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »