Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 990510: Další neobvyklé gama vzplanutí

Uznání: J. Kaluzny (Warsaw U. Obs.) et al., 1-meter Swope Telescope

Ve vesmíru zazářila další obrovská exloze a astronomové ji studují jak nejlépe umí než zase pohasne. Před dvěma týdny přístroj BATSE na družici NASA Great Observatory Compton detekoval neobvykle jasné záblesky gama záření z místa hluboko na jižní obloze. Toto gama vzplanutí bylo též zaznamenáno družicí Beppo-SAX, jež poslala dolů přesnou pozici již pak sledovaly největší pozemské optické dalekohledy. Optický protějšek zobrazený nahoře je tak daleko ve vesmíru, že jeho světlo je měřitelně posunuté do červena přinejmenším 1.6x. Typ silné exploze která způsobila tento gama záblesk nejenom že není znám ale zjistilo se, že se zeslabuje neobvyklým způsobem.

Štítky: Optická transienta, Gama vzplanutí


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »