Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRB 990510: Další neobvyklé gama vzplanutí

Uznání: J. Kaluzny (Warsaw U. Obs.) et al., 1-meter Swope Telescope

Ve vesmíru zazářila další obrovská exloze a astronomové ji studují jak nejlépe umí než zase pohasne. Před dvěma týdny přístroj BATSE na družici NASA Great Observatory Compton detekoval neobvykle jasné záblesky gama záření z místa hluboko na jižní obloze. Toto gama vzplanutí bylo též zaznamenáno družicí Beppo-SAX, jež poslala dolů přesnou pozici již pak sledovaly největší pozemské optické dalekohledy. Optický protějšek zobrazený nahoře je tak daleko ve vesmíru, že jeho světlo je měřitelně posunuté do červena přinejmenším 1.6x. Typ silné exploze která způsobila tento gama záblesk nejenom že není znám ale zjistilo se, že se zeslabuje neobvyklým způsobem.

Štítky: Optická transienta, Gama vzplanutí


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »