Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin pás

Uznání: Doug Miller (U. Delaware)

I když jste to jistě videli, možná jste si toho nevšimli... Během bezmračného soumraku, právě před východem slunce nebo po západu se část atmosféry nad horizontem jeví trochu neobvyklá, narůžovělá. Na fotografii nahoře je tento pás neobvyklé barvy mezi tmavou zakrytou oblohou a modrou oblohou a může být nejlépe viděn v opačném směru od Slunce a nazývá se pás Venušin. Přímo nad ním je modrá obloha rozptylující sluneční světlo v atmosféře. Ve Venušině pásu atmosféra odráží světlo ze zapadajícího nebo vycházejícího Slunce, jež se jeví červenější. Venušin pás lze vidět z kteréhokoliv místa s jasným horizontem.

Štítky: Západ slunce, Obzor, Svítání


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »