Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Merkur

Měsíc a Merkur
Tunc Tezel

Merkur je nejbližší planetou ke Slunci a nikdy se nevzdaluje daleko od naší mateřské hvězdy na pozemské obloze. Tento poctivě stvořený svět má něco přes třetinu průměru Země, obíhá na své těsné oběžné dráze a je často ztracen našemu pohledu ve sluneční záři. Ale právě den před úplným zatměním Slunce 11.srpna, astronom Tunc Tezel zachytil tento prchavý pohled na těsnou konjunkci Merkura a Měsíce, jež se brzy stane siluetou, jak bylo vidět z Turecka. Merkur na spodním okraji jasně září odraženým slunenčním světlem zatímco u skoro nového Měsíce je přímo ozářen pouze tenký srpek Zbytek měsíčního okolí je slabě vidět díky ozáření světlem z naší Země téměř v úplňku. V pondělí 15. listopadu bude Merkur vidět, jak přechází přes sluneční disk, ovšem jen pro dobře umístěné pozorovatele na na pacifické hemisféře.

Štítky: Měsíc, Merkur, Konjunkce


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »