Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Merkur

Měsíc a Merkur
Tunc Tezel

Merkur je nejbližší planetou ke Slunci a nikdy se nevzdaluje daleko od naší mateřské hvězdy na pozemské obloze. Tento poctivě stvořený svět má něco přes třetinu průměru Země, obíhá na své těsné oběžné dráze a je často ztracen našemu pohledu ve sluneční záři. Ale právě den před úplným zatměním Slunce 11.srpna, astronom Tunc Tezel zachytil tento prchavý pohled na těsnou konjunkci Merkura a Měsíce, jež se brzy stane siluetou, jak bylo vidět z Turecka. Merkur na spodním okraji jasně září odraženým slunenčním světlem zatímco u skoro nového Měsíce je přímo ozářen pouze tenký srpek Zbytek měsíčního okolí je slabě vidět díky ozáření světlem z naší Země téměř v úplňku. V pondělí 15. listopadu bude Merkur vidět, jak přechází přes sluneční disk, ovšem jen pro dobře umístěné pozorovatele na na pacifické hemisféře.

Štítky: Měsíc, Merkur, Konjunkce


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »