Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Merkur

Měsíc a Merkur
Tunc Tezel

Merkur je nejbližší planetou ke Slunci a nikdy se nevzdaluje daleko od naší mateřské hvězdy na pozemské obloze. Tento poctivě stvořený svět má něco přes třetinu průměru Země, obíhá na své těsné oběžné dráze a je často ztracen našemu pohledu ve sluneční záři. Ale právě den před úplným zatměním Slunce 11.srpna, astronom Tunc Tezel zachytil tento prchavý pohled na těsnou konjunkci Merkura a Měsíce, jež se brzy stane siluetou, jak bylo vidět z Turecka. Merkur na spodním okraji jasně září odraženým slunenčním světlem zatímco u skoro nového Měsíce je přímo ozářen pouze tenký srpek Zbytek měsíčního okolí je slabě vidět díky ozáření světlem z naší Země téměř v úplňku. V pondělí 15. listopadu bude Merkur vidět, jak přechází přes sluneční disk, ovšem jen pro dobře umístěné pozorovatele na na pacifické hemisféře.

Štítky: Měsíc, Merkur, Konjunkce


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »