Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční blok

Uznání a copyright: Dominik Pasternak

Běhěm úplného zatmění Slunce pozemský Měsíc blokuje Slunce - téměř přesně. Dne 11. srpna tato pozoruhodná shoda zdánlivé velikosti dvou velmi odlišných nebeských těles způsobila nádherné sluneční představení pro obyvatele Evropy a Asie. Například výčnělky slunečního okraje vystupují kolem tmavého měsíčního okraje na tomto dramatickém snímku totality zachyceného když měsíční stín prolétal napříč Maďarskem. Jsou též vidět jemné struktury ve vnitřní sluneční koroně jak proudí zpoza siluety Měsíce. Toto úplné zatmění Slunce bylo poslední jež ozdobilo oblohu planety Země v tomto tisíciletí. Ačkoliv se odehrají ještě čtyři částečné zatmění v roce 2000, příští úplné zatmění bude až 21.června 2001.

Štítky: Sluneční zatmění, Korona, Měsíc


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »