Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční srpek

Uznání a copyright: Thomas Collin

Běžně jeví fáze Měsíc a nikoliv Slunce. Příčinou je, že Měsíc září pouze odraženým slunečním světlem. Když je Měsíc blíže ke Slunci než Země, tak se jeví osvětlená pouze jeho část - výsledkem je důvěrně známý fáze srpkovitého tvaru. Ovšem minulou středu spousta pozorovatelů pozorovatelů ve východní Severní Americe počastoval neobvyklým východem slunce, kde se Slunce samo jevilo srpkovitou fázi. Se Sluncem se nic nestalo - to je pozorovatelé byli svědky konce zatmění slunce. Tento neobvyklý jev byl zachycen nahoře během oblačného rána Quebeku. Podobný východ slunčního zatmění byl zaznamenán před téměř 3000 lety a umožnil tak historikům pokusit se o navázání starověkých a moderních kalendářů.

Štítky: Východ slunce, Úplné zatmění


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »