Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledování počasí na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mars je sice studená a suchá planeta, ale jeho počasí je dynamické. Dne 30.června širokoúhlé kamery na palubě sondy Mars Global Surveyor (MGS) spatřily tento vyvíjející se, velmi rozsáhlý bouřkový systém nad Marsovou severní polární oblastí. Tyto snímky byly pořízeny na následných mapovacích obězích v intervalech asi 2 hodiny s bílou severní polární čepičkou blízko středu každého z nich. Zdá se, že vysoké větry promíchávají hnědavé prašné mraky a bílé mraky vodního ledu, jak vířící čelo bouře postupuje přes nejsevernější drsnou marťanskou polární krajinu. Kamery MGS uviděly podobné bouře v této oblasti i v červenci a srpnu a tak překvapivě objevily komplexní počasí. Sonda Mars Climate Orbiter se připojí k sondě MGS na marťanské oběžné dráze pozdě v září a na prosinec je plánován sestup přistávacího modulu Mars Polar Lander blízko jižního pólu rudé planety.

Štítky: Water ice, Bouře, Prach, Mars


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »