Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledování počasí na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mars je sice studená a suchá planeta, ale jeho počasí je dynamické. Dne 30.června širokoúhlé kamery na palubě sondy Mars Global Surveyor (MGS) spatřily tento vyvíjející se, velmi rozsáhlý bouřkový systém nad Marsovou severní polární oblastí. Tyto snímky byly pořízeny na následných mapovacích obězích v intervalech asi 2 hodiny s bílou severní polární čepičkou blízko středu každého z nich. Zdá se, že vysoké větry promíchávají hnědavé prašné mraky a bílé mraky vodního ledu, jak vířící čelo bouře postupuje přes nejsevernější drsnou marťanskou polární krajinu. Kamery MGS uviděly podobné bouře v této oblasti i v červenci a srpnu a tak překvapivě objevily komplexní počasí. Sonda Mars Climate Orbiter se připojí k sondě MGS na marťanské oběžné dráze pozdě v září a na prosinec je plánován sestup přistávacího modulu Mars Polar Lander blízko jižního pólu rudé planety.

Štítky: Water ice, Bouře, Prach, Mars


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »