Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledování počasí na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Mars je sice studená a suchá planeta, ale jeho počasí je dynamické. Dne 30.června širokoúhlé kamery na palubě sondy Mars Global Surveyor (MGS) spatřily tento vyvíjející se, velmi rozsáhlý bouřkový systém nad Marsovou severní polární oblastí. Tyto snímky byly pořízeny na následných mapovacích obězích v intervalech asi 2 hodiny s bílou severní polární čepičkou blízko středu každého z nich. Zdá se, že vysoké větry promíchávají hnědavé prašné mraky a bílé mraky vodního ledu, jak vířící čelo bouře postupuje přes nejsevernější drsnou marťanskou polární krajinu. Kamery MGS uviděly podobné bouře v této oblasti i v červenci a srpnu a tak překvapivě objevily komplexní počasí. Sonda Mars Climate Orbiter se připojí k sondě MGS na marťanské oběžné dráze pozdě v září a na prosinec je plánován sestup přistávacího modulu Mars Polar Lander blízko jižního pólu rudé planety.

Štítky: Water ice, Bouře, Prach, Mars


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »