Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Slunce v Evropě

Uznání: Fred Espenak (GSFC), NASA

Poslední úplné zatmění Slunce tohoto tisíciletí bude po několik minut viditelné zítra v úzkém pásu v Evropě a v Asii. Milióny návštěvníků budou svědky jak se Měsíc posune přímo mezi Zemi a Slunce a zcela Slunce zakryje. Pozorovatelé nerušení mraky uvidí velkou a dující sluneční koronu z první ruky. Částečné zatmění Slunce, kde je část Slunce stále viditelná bude pozorovatelná ve zbytku Evropy a v severní Africe a v Asii. Přesné polohy úplného a částečného zatmění jsou na mapce nahoře. V moderní době jsou zatmění předpovídána přesně a jsou dobře poznána. Navíc, každý může vidět toto úplné zatmění Slunce živě na webu. V dávných časech zatmění často aktivizovala velké národy, jež je interpretovali způsoby, které měnily směr válek a impérií.

Štítky: Úplné zatmění, Slunce, Měsíc


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »