Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové bouře na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Připravte se, přichází další marťanská prachová bouře. Tenká půda na Marsu může být zvednuta větry vysoko a tak může vytvořit prachové bouře, které se přelijí dolů do plání a někdy mohou obestřít většinu planety. Sonda Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, nedávno vyfotografovala takovou prachovou bouři řádící na severních pláních Marsu. Na fotografii vlevo lze vidět, jak postupující čelo bouře rozděluje jasné a zatažené oblasti. Dokonce daleko od prachových bouří marťanské větry mohou vytvořit izolovaná tornáda jako víry zvané prachoví ďáblové, které mohou dosáhnout výšky až 8 kilometrů. Studium větrných jevů na Marsu poskytuje hodnotný pohled umožňující porozumět podobným jevům zde na Zemi.

Štítky: Prachový vír, Prachová bouře, Mars


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »