Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachové bouře na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Připravte se, přichází další marťanská prachová bouře. Tenká půda na Marsu může být zvednuta větry vysoko a tak může vytvořit prachové bouře, které se přelijí dolů do plání a někdy mohou obestřít většinu planety. Sonda Mars Global Surveyor, která nyní obíhá kolem Marsu, nedávno vyfotografovala takovou prachovou bouři řádící na severních pláních Marsu. Na fotografii vlevo lze vidět, jak postupující čelo bouře rozděluje jasné a zatažené oblasti. Dokonce daleko od prachových bouří marťanské větry mohou vytvořit izolovaná tornáda jako víry zvané prachoví ďáblové, které mohou dosáhnout výšky až 8 kilometrů. Studium větrných jevů na Marsu poskytuje hodnotný pohled umožňující porozumět podobným jevům zde na Zemi.

Štítky: Prachový vír, Prachová bouře, Mars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »